Ergenleri Uyandırmayın… Hangi Yaşta Kaç Saat Uyumalı?

0

     Günümüzde üzerinde en çok tartışılan konulardan biri de uyku. Uykunun sağlık üzerindeki etkileri, uykusuzlukla mücadele yöntemleri ve belki de hepsinden daha önemlisi hangi yaşta kaç saat uyumasının gerekli olduğunu daha sık konuşur olduk.

Ülkemizde bu konuda yapılan araştırmalar var mı ya da bu çalışmalarda hangi sonuçlar elde edilmiş bilmiyoruz. Doğal olarak elimizdeki veriler kilometrelerce uzaktan, Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor.

A young woman counting sheep

Amerikan Ulusal Uyku Vakfı’nın yayımladığı son çalışmada gençlerin daha fazla uykuya ihtiyacı olduğuna dikkat çekiliyor. İşte bu çalışmanın önerdiği yaşlara göre uyku süreleri;

Yeni doğanlar (0-3 ay) günde 14- 17 saat. Daha önceleri bu dönem için 12-18 saat öneriliyordu.

Bebekler (4-11 ay)  günde 12-15 saat.

Küçük çocuklar (1-2 yaş) günde 11-14 saat.

bebek8

Okul Öncesi  (3-5 yaş) günde 10-13 saat

Okul Çağı (6-13 yaş) günde 9-11

Ergenler (14-17 yaş) günde 8-10 saat

uyku12

Gençler (18-25 yaş) günde 7-9 saat

Yetişkinler (26-64 yaş) günde 7-9 saat

Daha Yaşlı Yetişkinler ( 65 yaş ve üzeri) günde 7-8 saat

uyku22

Vakfın bilim insanlarıyla ortaklaşa yaptığı bu çalışmada yaş gruplarına göre ideal uyku süreleri belirlenmiş. Çalışmada özellikle ergen yaş grubunun uyku süresinin geçen yıllara göre bir saat uzatılması dikkati çekiyor.

Uykusuz kalmak da fazla uyumak da insan sağlığı açısından büyük tehdit. Çünkü uyku sorunları, kilo almaktan, halsizliğe, hafıza sorunlarından sosyal bozukluklara kadar birçok alanda sıkıntı yaratabiliyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın