Ergenlerde Uykusuzluk Problem Yaratıyor

0

Kendi oğluma ve yakın çevremdeki aynı yaş grubuna baktığımda hepsinin neredeyse 6 saatlik bir uyku ile güne başladığını görüyorum. Bu durum sadece hafta sonları değişiyor, orada uyku 9-10 saati bulabiliyor. Biz annelerin de şikayetçi olduğu konular arasında ön sıralarda yer alıyor.
Sebepleri çok açık; akşam odasına çekilen çocuğumuz bilgisayarında film izlemeyi ya da oyun oynamayı, vine seyretmeyi, sürekli arkadaşlarıyla mesajlaşmayı, instagram, facebook ve twitter da vakit geçirmeyi seviyor.

uyku11

Amerika’da 11-17 yaşları arasında olan 3000 çocuk üzerinde yapılan araştırmada yeterli uykuyu alamayan çocukların depresyona girme riskinin yüksek olduğu saptanmış.
Okullar erken başladığından saat yedi de çoğu çocuk yola çıkmış oluyor. İhtiyaçları olan 9 saatten az uyumak da depresif olmalarına yol açıyor. Onlara sorarsanız uykuları yeterli geliyor, ama sabah uyanma saati geldiğinde yataktan sürünerek kalkıyorlar.
Gençlerin uyuyamamasının biyolojik bir nedeni var, ergenlik sırasında bedenlerinin biyolojik saati değişime uğruyor. Uykuyu sağlayan melatonin hormonu ergenlik döneminde daha geç saatlerde salgılanıyor.

uyku12

Tokyo Üniversitesi’nde yapılan araştırmada beynin uyku merkezinin bilgisayardan gelen ışığı “gündüz” olarak algıladığını ve beyne uyku sinyali göndermediğini bulunmuş.
Oysa uyku beyni besleyip, çocukların zeka kapasitesini artırıyor. Yüksek notların yeterli uyku ile doğrudan bağlantısı var. Yeterli uykuyu alanlar daha kontrollü ve dengeli davranırken, az uyuyanların toleransı düşüyor. Daha düzgün beslenip, daha sağlıklı bir fiziğe sahip oluyorlar.
Uykusuzluk yaşayanlarda okul performansı düşük, hastalık ve kaza riski yüksek, dikkatsiz ne konsantrasyonu bozuk ve cilt problemleri olduğu görülüyor. Beden uykusuz olduğunda bir şekilde gün içinde açığı kapatmak istiyor, bu da okulda, otobüste ya da ders yaparken birden uyuyakalmalarına neden oluyor.

dv1644026

Çocuklarımıza hayatlarını düzenlemeleri gerektiği, saat 21.00’dan sonra bilgisayar ve telefonla ilişkilerini kısıtlamayı ve saat 17.00’dan sonra kafeinli besinlerden uzak kalmayı öğretmeliyiz.
Vücutlarını bir rutine bağlamak için belirli bir saatte duş almalarını ve uykuları gelmese de yatmalarını önerebiliriz.
Zor olduğunu biliyorum, o nedenle hepimize kolay gelsin demekten başka yol bulamıyorum.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın