Ergen Çocuklarımızdan Beklediklerimiz…

0

Çocuklar göz açıp kapayıncaya kadar büyüyorlar. Ergen ya da genç olmaya adım attıklarında, yaşamlarını sürdürebilmeleri, toplumda kabul görmeleri ve sağlam kişilik sahibi olmaları için artık belli yetenekleri kazanmalarını bekliyoruz. Ama beklenti çıtasını pek yükseğe koymamak gerektiğini de biliyoruz.

ergen41

1- Artık büyüdüler, arkadaşlarıyla sık sık buluşup dışarıda yemek yiyorlar. Restoranlarda servis yapan elemanlara uygun şekilde davranmalarının gerekliliğini ve hesap öderken çalışanların bahşiş beklentisini de anlamalılar.
2- Evde oldukları zaman diliminde ufak ufak sorumluluk almaya başlamalılar. Telefonlara cevap vermek ve mesajları doğru şekilde iletmek iyi bir başlangıç olabilir.

ergen42

3- Evden bahsederken, yeni gençlerin çok zor olmayan yiyecekler hazırlayabilmesi de önemli, okuldan gelince hazır yemek beklemek yerine hiç olmazsa ton balıklı sandviç hazırlamasını becerebilmeliler. Karınlarını doyurmak için sürekli ebeveynlere mahkum olmak sıkıcıdır, hem her zaman evde olamıyoruz.
4- Mutfakta üretim yapmak gerçekten önemli, ama daha önemlisi bulaşıkları yıkayıp dağınıklığı toplamak. Bulaşık yıkamak, kulağa pek “havalı” gelmiyor farkındayım. Ama biraz deterjan, biraz su ve dikkatle kolayca üstesinden gelinebilecek bir iş aslında. Yedikleri şeylerin kutularını atmasını da bilmeliler.

ergen38

5- Ev işlerine katkı yapmaktan bahsederken, çamaşır ve bulaşık makinesini boşaltma işine yapabilecekleri katkıyı ve odalarını toplamaları gerektiğini unutmayalım. Hiç olmazsa ortada serbest dolaşan kıyafetlerini dolaplarına kaldırmalılar. Böylece hayalini kurdukları yalnız yaşama dönemine hazırlık da yapmış olurlar.
6- Ortamına uygun giyinebilme becerisinin de yerleşmiş olması beklenir. Ana sınıfı ve ilkokul birinci sınıfta çocuklara mevsimlere uygun kıyafet seçmek öğretilir. Ergenlerin de bulundukları ortamı gözeterek kıyafet seçmeleri beklenir. Soğuk havada şortla okula gitmeleri ya da aşırı yağmurda bez ayakkabılarla daha az dolaşmaları gerektiğini anlayabilirler.

ergen45

7- Gelelim en can alıcı beceriye. Gençlerin hiç olmazsa yetişkinlerle konuşurken dikkatini konu üzerinde yoğunlaştırması istenir. Tabii buna önce dinleyip sonra konuşmayı öğrenmeleri de dahil. Vücutlarının ayrılmaz parçası cep telefonlarını bir süre için kenara bırakabilmeye cesaret edecek kadar yürekli olmalılar.

Ne dersiniz bu kadarını yapabilirler değil mi?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın