Ergen Beynine Yolculuk ve İletişim Yolları

0

Ergenlik döneminin sonlarına doğru, öğretmenler ya da ebeveynler ergenlerde ani bir ilerleme olduğunu görürler. Daha önce anlayamadıkları konular bir anda aydınlanır ve açıklığa kavuşur.Araştırmalar, bazı dönemlerde beyindeki sinir hücrelerinde yani nöron sayılarında büyük artış olduğunu gösteriyor. Bu artış, beyinlerine belli becerileri öğrenmeleri için fırsat yaratmış oluyor.

Ortalama 11, 15 ve 19 yaşları yaşamlarını birçok etkinlikle doldurmaları gereken dönemler olarak biliniyor. Dolayısıyla beyinlerini bu zaman diliminde çokça çalıştırmaları gerekiyor. Yani tembelliğe son!

ergen63

Ergenler, beyinlerinin kullanılmasını gerektiren ne tür farklı beceriler edinebilir?
• Esprileri anlamak,
• Öğrendikleri ya da duydukları yeni konular arasında bağlantı kurmak,
• Fikirlerin ya da doğruların sadece siyah-beyaz olmadığını fark etmek,
• Olaylara daha geniş bakış açısıyla yaklaşabilmek,
• Yine bu dönem şiir,sanat,kitap ve dil anlayışlarının değişmesi ve sabit fikirlerinden kurtulup kendilerine ait görüşlerin artık oluşmaya başladığı dönemdir.

ergen59

Ergenlerin yeni yetenekler kazanmalarındaki etkenlerden biri iyi eğitimdir. Ancak, ne kadar mükemmel olursa olsun, uygun bir beyin gelişimi olmadan, hiç bir eğitim süreci tek başına mükemmelliği sağlamaz. Ergenlik döneminde beyin o kadar farklı ve geniş yelpazede gelişir ki, piyanist ya da politikacı, bahçıvan ya da mühendis olmaları mümkündür. Beyin, sık kullandığımız yönlerimizi güçlendirip, ilgilenmediklerimizi budar. En doğrusu,ergenlerin önce kendi özelliklerini tanıyıp, sonra geliştirme yoluna gitmeleri oluyor.
Kişilik ya da ileride nasıl bir insan olacağınız, beyninizle ilgilidir. Yaptıklarını, düşündüklerini ve yaşamlarını sürdürmelerini sağlayan yine beyindir. Beyni kontrol altında tutmak, beyni tanımakla olur. Ama beyin kontrolü ele alırsa, işte o zaman ergenler “ Beni değil, beynimi suçlayın” diye bağırma hakkına sahiptir. O nedenle, onlara kulak verelim.

ergen62

Eğer ergen çocuklarınız varsa,iletişim kurmanın ne kadar zor olduğunu bilenlerdensiniz. Onların söyledikleri ile anlamanız gerekenler arasında bir çok fark olabilir. Yani,aslında bir tercümana ihtiyaç duyarsınız. Gerçekten neler olup bittiğini anlamak için uyanık olmalısınız, yoksa kandırılmanız hiç de zor değil.
•Eğer çocuğunuz “Odamı topladım” diyorsa, demek istediği “Kendime kapıya kadar yol açtım.”
•“Eve bir iki arkadaşımı çağırabilir miyim ?” diyorsa, demek istediği “Zaten evde bir kaç kişi var, bir iki kişi daha gelecek.”
•“Odamda ödev yapıyorum” diyorsa, “Şimdi bilgisayara bağlanıp skype’dan arkadaşlarımla sohbet edeceğim, rahatsız etmeyin.”
•“Tabii ki kardeşime iyi davrandım” dediyse, söylediği “Hiç olmazsa ağlatmadım, canını yakmadım.”

200210831-001

•“Kardeşimin kot montunu giymek için izin aldım” sözünün tercümesi, “Uyurken sordum, cevap vermedi.”
•“Arkadaşımda kalmak için izin vermiştin, hatırlamıyor musun?” diyorsa, “İzin vermemiştiniz, ama şansımı bir kez daha denemek istiyorum.”
•“Arkadaşlarımla bir partiye davetliyim, fakat gitmeyi tercih etmiyorum” dediyse, “Parti sizin hoşlanmayacağınız türden, en azından ben gitmemiş olurum, bir daha sefere şansım olur.”
•“Sınav çok zordu, herkes düşük aldı, beş kişi hariç” dediyse, “Çalışmamıştım aslında, yüksek alanlar 90-100 aldı.”
•“Ödevimi yarın da yapsam olur” ‘un tercümesi, “ Okulda unuttum ödevimi, yarın okulda yapar veririm.”

ergen56

Kulağa karmaşık geliyor değil mi? Ama unutmayın buna benzer bir dili yıllar önce siz de kullanmıştınız.Siz de ebeveynlerin anlayışsızlığından şikayet etmiştiniz. İyi haber çocuğunuzla yaşadığınız bu sağırlar diyaloğunun gecici olması…Kötü haber ise geçici derken, bir kaç yıldan bahsediyor olmamız.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın