En Kirli Savaş; Kimyasal Silah

0

Savaş doğası gereği yok edicidir. İnsanı çocuk kadın diye ayırmadan, kentleri, doğayı ve tarihi yerle bir eder.  Ancak savaşın da kuralları vardır. Ve tarafların bu kurallara uyması beklenir… Mesala kimyasal silah kullanmak suçtur!

Gün içinde Suriye’de muhaliflerin kontrolü altındaki  İdlip kenti yakınlarındaki Han Şeyhun beldesinden  gelen haberler ve görüntüler tam anlamıyla bir katliamı gözler önüne serdi. O fotoğrafları değil paylaşmaya bakmaya bile gücümüz yok.  11’i çocuk 58 kişi düzenlenen kimyasal silah saldırısında yaşamını yitirdi.

Yüzlerce kişinin de yaralandığı saldırıda klorin ve sarin gazı kullanıldığı öne sürüldü. Bu saldırıda yaralananların tedavi altına alındığı tıbbi merkezlere de hava saldırısı düzenlendi.  Türkiye sınırından sadece 30 kilometre uzaklıkta yaşanan bu katliamda yaralananların bir kısmı ambulanslarla Reyhanlı’ya getirildi.

Kimyasal silah saldırısını kimin düzenlediği konusunda ise  parmaklar Suriye rejimini işaret ediyor. Ancak Şam yönetimi kimyasal silah kullandığı iddialarını kabul etmiyor. Dünya liderleri ise Esad rejimini savaş suçu işlemekle suçluyor,saldırıyı kınıyor… Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi acil olarak toplantıya çağrıldı. Bu toplantılardan, suçlamalardan bir sonuç çıkar mı? Daha öncekileri düşününce pek umut yok. Şimdi dünya, yine yeniden Suriye için yeni politikalar belirlemeye çalışacak.

Kesin olan tek şey yine masum sivillerin dünyanın gözü önünde kirli savaşın en acımasız silahının hedefi olması…

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın