Ekip Ruhuna Sahip miyiz?

0

İster özel, ister iş hayatı olsun, takım ruhu kavramı bence hepsinde geçerlidir. Ortak bir amaç için bir araya gelmişsek ancak birbirimize güven duyabilip ve uzlaşabilirsek bir şeyleri başarabiliriz.
İş hayatında en önemli noktalardan biri olan ekip çalışması, biz Türkler söz konusu olduğunda biraz farklılaşıyor. Neden diyeceksiniz, ama kabul edin bizler sıkışmadıkça işlerimizi kendi başımıza halletmeye çalışırız. Yine de gerektiğinde bizden iyisi bulunmaz.

 

Prof. Dr. Acar Baltaş’ın kitabı “Türk Kültüründe Yönetmek” bu konuda derin bilgiler veriyor. En temel kişilik özelliği olan “uzlaşma” maalesef bizlerde boyun eğmek ve ilkelerinden vazgeçmek anlamına geldiği için ekip çalışmasını zorlaştırıyor. Ardından dedikodu süreci, sadece eleştirip çözüm sunmamak ve güvenmediğimiz için görüşümüzü söylememek ve geri bildirimden kaçınmak geliyor. “İkiyüzlü saygı” kavramı kavga etmek ya da çatışmadan kaçınmayı anlatıyor. Hesap sorma ve hesap verme süreci de çatışma yaratıyor.
Takım çalışmasında önce bireysel yerine grup hedeflerinin olması ve sonra ikna edilmemiz gerekiyor. En güçlü yanımız toplulukçu kültüre sahip olmamız, çünkü aile bağları güçlü, aidiyet duygusu yüksek, işimizi sahiplenen ve ihtiyaç duyulduğunda hemen koşan kişileriz.
Problemin kaynağını duygusal yaklaşım ve ego kontrolü oluşturuyor. Türkler duygusal,lider odaklı, aceleci, motivasyonu yüksek ve kuralları çiğnemeye yatkın. Motivasyonun düşmemesi için sürekli ilgi ve destek bekliyoruz ve kolayca gaza gelebiliyoruz. Batılılar ise mantıklı, takım odaklı,sakin, detaycı ve kurallara itaatkar oluyor.

ekip3

Verimli takım çalışmasında ekibin doğru ve uyumlu seçilmesi, hedeflerin ulaşılabilir olması, iş bölümünün adil olması, bilgiyi saklamamak, sorumluluğa ortak olmak, koordinasyon ve kıskanmanın ve “her şeyi ben bilirim”in olmaması gerekiyor.
Kendi tecrübelerinize bir bakın, beni zaman zaman çuvallamıştım. Gerçekten de uyumsuz olan bir grupta her kafadan ayrı bir ses çıkıyor, kimse diğerini dinlemiyor ve çözüm gecikiyor. Oysa uzlaşarak, çözemeyeceğimiz bir problem olacağına inanmıyorum.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın