Düzenli Seks Yap, Sağlıklı Kal…

0

Seks her yaşta güzeldir, bunu kabul etmek ve düzenli hale getirmek sağlık vaadediyor. Üstelik erkekler açısından baktığınızda araştırmalar haftada iki veya daha fazla seks yapanların, ayda birden az yapanlara göre ölümcül kalp krizi riskini yarıya indirdiğini gösteriyor.
Seks yapmak bir çok sorunun çözümünde etkili oluyor;
Kendinize duyduğunuz özsaygı ve güveni artırıyor, bu da muhteşem bir seks hayatını hazırlıyor.
Oksitosin yani aşk hormonu seks ve orgazmla artıyor, bu da daha mutlu bir ilişki getiriyor. Ayrıca cömertlik duygusu veren bu hormon sayesinde kendinizi iyi hissediyorsunuz.

seks6

Aynı zamanda sevgi hormonu da olan oksitosin, seksten sonra vücut ağrılarının giderilmesinde de faydalı. Yani başınız ağrıyorsa ya da adet öncesi ağrılar çekiyorsanız seksten kaçmak yerine partnerinize yaklaşmanızı öneririz. Ayrıca adet döngülerinizin daha düzenli olmasını sağlıyor.
Oksitosin de yok yok… aynı zamanda kaliteli uykuyu da sağlıyor, kilo kontrolü ve kan basıncını da dengeliyor.
Yine seks yaparken salgılanan testosteron hormonu kemiklerinizin güçlenmesine katkıda bulunuyor.
Seks ilişkisi sevgilinizle aranızdaki bağı güçlendiriyor, enerjinizi yükseltiyor. Bu da daha güçlü sosyal ilişkileri getiriyor.
Hem seks önemli bir egzersiz kaynağı; vücudunuza denge, güç ve esneklik veriyor.
Düşük kan basıncını koruduğundan stresin azalmasına bire bir yardımcı oluyor. Küçük tansiyonu da bu yolla dengede tutuyor. Sevgilinize sarıldığınızda bile kan basıncınız düşük seyrediyor.

 

Ayrıca hem kadın hem de erkeklerde felç riskini düşürüyor.
Yarım saatlik bir seks ile 85 kalori harcıyorsunuz. Az gibi görünse de düzenli yaptığınızda kilo kaybı artıyor.
Düzenli cinsel yaşam fiziksel açıdan güçlendiriyor. Haftada 1 veya 2 kez yapılan seks ile enfeksiyon ve soğuk algınlığı riskine veda edebilirsiniz.
Seks esnasında pelvis kemiğinde bulunan kasların koordineli çalışması, ileriki yaşlarda menopozdan sonra görülen mesane, rahim ve bağırsak sarkmalarını azaltır.
20’li yaşlardaki erkeklerde haftada 5 veya üzeri ereksiyon sıklığı, ileri yaşlarında erkeklerin üçte birinin prostat kanseri riskini azaltıyor.
Bu kadar faydanın ardından artık size düşeni biliyorsunuz; “kirpik dipleri ağrısı” ve “klasik baş ağrısı”na son vermek…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın