Duygusal Zeka Nasıl Geliştirilir?

0

Duygusal zeka kavramını duymayan kalmamıştır herhalde. Kısaca, insanın kendisinin ve başkalarının duygularını anlayabilmesi ve bunları yönetebilme becerisi diye tanımlanan duygusal zeka yaşamın her alanında başarılı olmanın anahtarı olarak gösteriliyor. Üstelik, insan isterse duygusal zekasını geliştirebiliyor. Yani duygularını akıllıca kullanmayı öğrenebiliyor.

Peki duygusal zekanızın yüksek olup olmadığını nasıl anlarsınız? Ya da duygusal zeka nasıl geliştirilir?

Duygusal zekası yüksek olan insanların ortak özellikleri bize bu konuda bir fikir verebilir;

Öncelikle duygularınızı ifade ederken kullandığınız sözcüklere bir göz atın. Kendinizi iyi hissetmediğinizde içinde bulunduğunuz durumu anlatırken “kötü” deyip geçiyor musunuz yoksa endişe, kaygı, huzursuz, içe dönük vb sözcükler de cümlelerinizde yer buluyor mu? Duygusal zekası yüksek olan insanlar, öncelikle kendi duygularını anlamak için mesai harcarlar…

Başkalarının ne yaşadığına da önem verirler! Onların içinde bulundukları durumu anlamak için çaba harcarlar.

Duygusal zekası yüksek insanlar değişime açıktır. Yaşamlarında değişiklik yapmanın yeni fırsatların kapısını aralayacağını bilirler.

Sadece duygularını değerlendirmekle kalmayan bu insanlar, kendi zayıf ve güçlü yanlarının farkındadırlar.

Hatalarının gölgesinde yaşamazlar. Yapılan yanlışları geride bırakıp, yeni adım atmaktan çekinmezler. Ama hatanın nedenlerini ve sonuçlarını hiç unutmazlar.

Kendilerini eleştirirken yapıcı bir yaklaşım sergilerler. Kendini suçlamak, kötülemek yerine gelişim gösterebileceği noktalar üzerinde yoğunlaşırlar.

Kin tutmanın, hem ruh hem de fiziksel sağlıklarına vereceği zararın bilincindedirler. Bu olumsuz duyguyu geride bırakmanın yollarını ararlar.

Mükemmelin peşinde koşmanın yaşamı ıskalamak anlamına geldiğini bilirler.

Teknolojinin sağladığı kolaylıkları kullanmakla beraber, “akıllı” aletlerin tam zamanlı kölesi olmayı kabul etmezler. Kendilerine ait zamanın, e-postalarla, sosyal medya mesajlarıyla bölünmesine göz yummazlar.

Uykunun ne denli önemli olduğunu ilk onlar fark etmiştir. Uyku sırasında vücudun dinlendiğini, beynin daha sağlıklı karar alma süreci yaşadığını bilirler.

Duygusal zekası yüksek olan insanlar, çevresindekileri tarafsız bir gözle tanımaya çalışır. Zaman içinde insanların davranışlarının nedenlerini, altta yatan kaygıları daha rahat yorumlar.

Başka insanların, kendi yaşam sevincini, amacını ve hedefini etkilemesine izin vermezler.

Duygusal zekası yüksek insanlar, kendilerine olan güvenleri ve açık görüşlü yapılarıyla etraflarında bir koruma kalkanı oluştururlar. Böylece çevrelerinden gelen olumsuzluklarla daha rahat baş ederler.

Duygusal zekanın geliştirilebilir bir beceri olduğunu da gözardı etmeyin….

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın