Dünyanın En Mutlu İnsanları Nerede Yaşıyor Sizce?

0

Hepimizin kafasında birkaç tahmin vardır. Ve ne yazık ki tahmin listesinde Türkiye’ye yer vermeyiz. Üstelik bu konuda haklıyızdır. Dünya çapında yapılan son araştırmada dünyanın en mutlu insanlarının İsviçre’de yaşadığı saptandı. Listede İsviçre’yi, İzlanda, Danimarka, Norveç ve Kanada izliyor.

Birleşmiş Milletler öncülüğünde yapılan çalışmada 2012-2015 yılları arasında insanların mutluluk seviyelerini ortaya koyan temel kriterler 158 ülke için araştırıldı. Bu çalışmada ölçülen kriterler arasında kişi başına düşen gelirin yanı sıra, yaşam beklentisi, kişisel özgürlük, sosyal ilişkiler, ülkenin yolsuzluk karnesi de yer alıyor.

Gelelim Türkiye’ye. Ülkemiz 158 ülkenin değerlendirmeye alındığı dünya mutluluk listesinin 76’ıncı sırasında yer alıyor.

dunyanin en mutlu 1

Türkiye’yi, Kırgızistan ve Nijerya izliyor. Listenin son üç sırasını ise,Suriye,Burundi ve Togo paylaşmış…

Amerika Birleşik Devletleri dünya mutluluk listesinde 15, son yıllarda büyük bir ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan ise 102’inci sırasında yer almış.

Araştırmayı yürüten uzmanlar, ortaya çıkan sonuçların toplumsal refahın sadece ekonomik verilerle değil, eşitlik, dürüstlük, sağlık, güven ve adaletle sağlanacağını gözler önüne serdiğine dikkati çekiyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın