Dünyada Meme Büyültme, Türk Kadınlarında Küçültme  Operasyonları Gözde

0

 

Doğuştan gelen göğüslerle yaşamak zorunda olmadığımıza inananlardanım, bence göğüsler kadının en feminen yeri. Kendimizi iyi ve daha kadınsı hissetmek için buna ihtiyaç varsa neden kaçınalım ki?

Her kadın ideal ölçüde göğüse sahip olmak ister. Türk kadınlarının meme dokusu büyük olduğu için genellikle bizde küçültme operasyonları yaptırıyorlar.

meme18

Ameliyattan önce memenin şekli tasarlanıyor. Meme dokusunun kalınlığı, büyüklüğü, içe mi dışa mı baktığı, deri elastikiyeti ve göğüs kaidesine oturduğu yerin bölgesi inceleniyor. Kimi kadın doğallığı bozulmasın isterken kimisi de gösterişli olsun istiyor. Aralarında hissiyat farkı var. Slikon jel protezler yuvarlak ve damla formunda, damlanın üstü daha boş altı daha dolgun görünüyor. Yuvarlakların ise üst kısmı bombeli duruyor.Meme protezi takılan kadınlar süt verebiliyor, slikon meme protezi kanser yapmıyor ve mamografi yapılabiliyor.

Büyütme operasyonlarının  tüm dünyada % 90’ı meme altındaki oluktan yapılıyor. Meme kıvrımının altındaki oluk güzelse bu bölge kullanılıyor. Hiç iz olmaması içinse koltuk altından yapılması tercih ediliyor. İzin gizlenmesi, duyu kaybı olmaması, süt kanallarının ve meme dokusunun kesilmemesi gibi sebepler operasyonun nasıl yapılacağı kararını etkiliyor.

meme19

Koltuk altı işlemi olduğunda kas zarı arasına anatomik ve doğal protez konulduğu için iz kalmıyor.

Ameliyat genel anesteziyle yapılıyor, yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Bir ay sporcu sütyeni ya da tıbbi içerikli destekli sütyen takılması gerekiyor.Ameliyattan 3 gün sonra işe dönülebiliyor, bir hafta sonra araba kullanabiliyor. Kayak, sörf, tenis gibi sporlardan bir ay uzak kalmak gerekli.

Küçültme operasyonlarının sayısı ülkemizde daha fazla, büyük memeler boyun ve bel ağrısı ve meme altı pişiklerine neden oluyor. Meme içerisinden yağ dokusu ve bez dokusu azaltılarak dikleştirme ve küçültme sağlanıyor. Hamilelere ve kanser tanısı konulmuş hastalara yapılmıyor.

meme23

Küçültme operasyonlarında meme ucundan alta çapa şeklinde inen bir iz kalıyor. Zamanla iz azalıyor.

Kadınların % 80’inin bir memesi büyük, diğeri küçük oluyor. Asimetrik göğüslerde aralarındaki fark az ise asimetrik protez uygulaması yapılarak fark gideriliyor. Operasyon küçültme veya büyültme ameliyatları ile aynı, eşitleme işlemi uygulanıyor.

Sarkık göğüsler de hedef memenin dik görünüme kavuşması, meme dokusu yeterliyse kendi içinde toparlanıyor, yine lolipop şeklinde bir iz görülüyor.

meme20

Küçültme operasyonu da genel anesteziyle 2-3 saat sürüyor. Fazla doku kesilip çıkarıldığı için memnin büyüklüğü ve sarkıklığına göre iz fazla kalabiliyor. Çıkan dokular patolojiye gönderilip sorun olup olmadığı inceleniyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın