Dünyada Adından Söz Ettiren Başarılı Türk Kadınları

0

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan TurkOfAmerica Dergisi, Amerika’da farklı meslek gruplarında önemli başarıları olan 30 Türk Kadınına ödül verdi. Başkan Obama da 30 Türk kadınına hitaben yazdığı mektup ile onurlandırdı.

ABD’deki en etkin Türk kadınlardan bir kısmının hikayeleri;

Doç. Dr. Hande Özdinler, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden mezun olduktan sonra Louisiana Üniversitesi Hücre Biyolojisi, Anatomi ve Sinir Bilim konularında doktora yaptı.

ALS’de ölen motor nöronları izole eden ilk bilim insanı olarak tarihe geçti. Dünyada ilk kez beyindeki motor nöronları “floresan yöntemiyle” izole ederek görmeyi sağlayan çalışmayı yaptı.

başarılıtürkkadınları

Ayşegül İldeniz; Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. San Fransisco Eyalet Üniversitesi’nde digital iletişim yüksek lisansı yaptı. Intel’in 67 ülkeyi kapsayan Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nden Sorumlu Pazarlama Müdürlüğünü yaptı. Şu an Intel Corporation İş Geliştirme Ve Strateji Başkan Yardımcısı ve iş dünyasının en yaratıcı 100 kişisi arasında gösteriliyor.

Hüma Alpaytaç Gruaz; Pensilvanya’daki Bryn Mawr Collage’dan İktisat ve Güzel Sanatlar alanında çift diploma ile mezun oldu. Bir süre Türkiye’de çalıştı, evlenip Hollanda’ya yerleşti. Şikago’ya döndü ve  kendi halkla ilişkiler şirketini kurdu. Obama’nın seçim kampanyasında yanlışı buldu ve düzelttirdi. Obama’nın başkan seçilmesinde önemli bir rolü var.

dünyadaetkilitürkkadınları

Yıldız Blackstone; 9 Eylül Üniversitesi’nden mezun oldu, New York Fashion Institute of Technology’de moda eğitimi aldı. Versace’den aldığı iş teklifi üzerine İzmir’e dönmedi. Tasarım Avcısı olarak biliniyor.

Çiğdem Bostan; İstanbul Bilgi Üniversite’sinde Uluslararası İlişkiler ve Siyaset okudu. New York Institute of Technology’de MBA yaptı. Kurduğu şirketler ile altın borsasında 200 milyon dolarlık ciroya ulaştı. Şikago’daki Commodity Exchange’e kabul edilen tek Türk firması oldu.

Dünyada adından söz ettiren sadece 5 tanesini yazdığımız bu başarılı kadınların sayısının artması en büyük dileğimiz…

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın