Dünya Halleri…

0

“Ay içim bayıldı artık bu ülkenin gündeminden!” Kıyıya vuran mülteci cesetleri, doların 3 Lira’yı geçmesi, şehit cenazeleri, bölgeden birbiri ardına gelen sivil kayıp haberleri.

Sabah sabah güya yeni güne hazırladıklarını iddia eden haber programlarını seyrederken kafamın içindeki ses böyle çınlıyordu. Onu daha fazla kızdırmamak için biraz dışarıya, dünyaya bakayım dedim. Demez olaydım! Deli her yerde deli işte.

Dünyanın en “farklı lideri” daha uygun bir tanım bulamadığımdan öyle yazdım, sabaha karşı attığı bir adımla herkesin yüreğini ağzına getirmiş. Kuzey Kore biz uyurken “hidrojen bombası” patlatmış. Patlama 5,1 büyüklüğünde deprem olarak hissedilmiş. Önce deprem sanılmış ama sarsıntının merkezi nükleer tesislerin olunca kaşlar havaya kalktı. Zaten bir iki saat içinde Kuzey Kore büyük bir gururla “hidrojen bombası denedik” açıklamasını yapmış.

Bakın Kuzey Kore televizyonunda haber nasıl duyurulmuş…

Bu arada denendiği söylenen bomba atom bombasından daha etkili özelliklere sahipmiş.

Kuzey Kore’nin eksantirik lideri Kim Jong Un bu denemeyi daha Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın gözyaşları kurumadan yaptı.

Obama bireysel silahlanmaya karşı alınacak önlemleri açıklarken silahlı saldırılarda ölen Amerikan çocuklarına atıfta bulunurken ağlamıştı..

Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ofisinde de bomba araması yapılıyormuş şu sıralarda.

Neyse ki bilim dünyasında yaşanan gelişmeler fena değil. Kimya okuyan öğrenciler pek sevinmeyecek ama periyodik element tablosuna eklemeler yapılmış. Kimyasal elementlerin sınıflandırıldığı periyodik cetvele, 113, 115, 117 ve 118 numaralı yeni elementler resmen eklendi. Yeni elementlere geçici olarak Latince anlamlarıyla, ‘ununtrium’ (Uut, 113), ‘ununpentium’ (Uup, 115), ‘ununseptium’ (Uus, 117) ve ‘ununoctium’ (Uuo,118) isimleri verildi. Bu keşifle cetvelin yedinci sırası da dolmuş… Bunun ne anlama geldiğini pek anlayamadım. Kimyayla başım zaten pek hoş olmadı. Ama bilim insanları iyi bir şey diyorsa vardır bir bildikleri…

Aman… Dünyanın hali de belli. Savaş, ölüm, silah denemeleri, ekonomik kriz… Sabah sabah canımı (canınızı) yeterince sıktım. Kalkıp yemek yapayım bari. Günün anlam ve önemine uygun bir yemek. Düşündüm de en iyisi kuru fasulye pişirmek. Hem içimizi ısıtır hem besleyici. Yanına bir de bulgur pilavı.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın