Dünya Bu iki Soruya Yanıt Arıyor.

0

Türkiye son haftalarda İşid saldırılarından kaçan yüzbinlerin durumu, sınırından sadece birkaç kilometre ötede Kobane’deki çatışmalar ve bu olaylara sessiz kalınmasına karşı çıkanların sokaklara dökülmesiyle birlikte yaşanan olaylarda yaşanan can kayıplarıyla meşgul. Herkes bu yaşananların nereye varacağını, ülkenin bir iç savaşa mı sürüklendiği konularını tartışıyor.

Peki, dünya neyi konuşuyor? Aslında dünya bugünlerde iki soruya yanıt arıyor. İlk soru; artık her alanda bir tehdit unsuru haline gelen Ebola salgınına nasıl dur denileceği…

 

ebola dunya bu iki soruya

 

Dünya Sağlık Örgütü şu ana kadar 8376 kişiye hastalık teşhisi konulduğunu ve 4 bin 24 kişinin de yaşamını yitirdiğini duyurdu. Hastalıktan en çok Gine, Sierra Leone ve Liberya etkilendi. Uzmanlar Ebola virüsüne yakalananların yüzde  70’ nin öldüğünü ve hastalığın her ortamda yayılabildiğine dikkati çekiyorlar.  Hastalık Afrika’da yayılıyor rehavetine de kapılmamak lazım.

 

ebola dikkat

Amerika Birleşik Devletleri ve İspanya’da virüse yakalananlar var. Ayrıca birçok ülke Ebola’ya karşı havaalanlarında yeni önlemler almaya hazırlanıyor.

Gelelim cevabı aranan ikinci soruya… Göreve geldiğinden bu yana dikkatleri üzerine toplayan genç bir liderden bahsediyoruz. “Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’ a ne olduğu” sorusu dünya basınını günlerdir meşgul ediyor.

 

kim jong-un

Jong-un, Kuzey Kore devletini yöneten iktidar partisinin kuruluş yıldönümü kutlamalarında da görülmeyince spekülasyonların ardı arkası kesilmedi. Çünkü,  devlet başkanı en son 3 Eylül’de görüntülenmişti. 31 yaşındaki Koreli liderin  gut hastası olduğu öne sürülüyor.

 

kim jong-un torende

Kuzey Kore devlet televizyonu  Eylül ayında  Jong-un’un “rahatsızlık veren fiziksel bir durumu” olduğunu bildirmiş, daha sonra liderin topallayan görüntülerini  yayınlamıştı.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın