Dövmelerin Anlamını Biliyor musunuz?

0

40 yaşımdan sonra ben de dövme tiryakisi oldum çıktım. Üstelik özel olarak tasarlanmış bir dövmem bile var, diğerleri çiçek ve kelebek. Bir tane daha var aklımda “dreamcatcher”, onu da yaptıracağım yere karar verirsem rahatlayacağım.
“Dövme bir tutkudur, başlarsan devamı gelir” dediklerinde inanmamıştım, ama gerçekmiş. Tabii 70’li yaşlarda torunlarım sorduğu zaman ne derim, keyfini çıkarıyorum ve şimdiden bir şey diyemiyorum.

dövme33

İlginç olan dövmelerin de bir dili olduğu…  Kadınların vücutta yaptırdığı dövme yerlerinin bir anlamı var.
Bilek kısmına, kulak arkasına ve bacağın alt tarafına yapılan dövme, kadının dışa dönük olduğunu ve hayatta fazla ileri gitmeyeceğini anlatır.
Üst bacağa yaptırılan dövmeler saklı cinselliği anlatır. Bacak iffetle ilişkilendirilir ve bu bölgedeki dövme belirli bir kişi için yaptırılmıştır, amaç onu heyecanlandırmaktır.
Bel kısmındaki dövmede pantolon çizgisi önemli, çizginin altındaysa cinsel açıdan özgür olduğunu gösterir. Kalçanın üstünde ya da yukarısındaysa birine adanmıştır.

 

Boyun kısmındaki dövmeler kadının sıradan biri olmadığını ve özgürlükten yana olduğunu anlatır, hayattaki dik duruşunu temsil eder.
Göğüs bölgesindeki dövme sol taraftaysa kalbine yakın olduğu için birisine özel yaptırılmıştır. Yabancı dildeki kelimeler ve baş harflerle yapılmışsa ilişkinin önemli olduğunu anlatır.
Gövdeye dövme yaptıran kadınlar geleneksel değerlere göre hayatlarını yaşamıyor demektir. Mide ve kaburga bölgesinde dövmesi olanlar bireysel, bağımsız ve özgür kadınlar oluyor.
Kadınların dövmelerinin % 55’ini çiçekler ve yıldızlar oluşturuyor. Anlamlarına gelince;
Kelebek özgüveni simgeler. Kelebeğin hayat döngüsü metamorfozu temsil eder ve bunu yaptıran kadın eğlenceli birisidir.
Yunus pozitif kişiliği anlatır. Çok farklı şekillerde çizilebildiğinden popüler bir desendir.
Çiçek kadın dövmelerinin % 35’inde var. Gül dövmesi yaptıran kadınlar için iç güzellik dış görünüşten önemlidir, dikenleri varsa geçmişten gelen acıları vardır. Zambak saflığın sembolüdür ve yaklaşmadan önce dikkatli olun demektir. Kiraz çiçeği kadınlık sembolüdür.
Yıldızlar dövmelerin %17’sini oluşturuyor. Kayan yıldızlar kadının hayatında büyük etkisi olan bir şeyi simgeler, vücudun ön tarafındaysa onun için daha da önemli demektir.

dövme32

Pusula ya da kuzey yıldızı varsa hayatta gideceği doğru yönü belirlemeye çalışıyor anlamındadır.
Dini semboller taşıyorsa spiritüel bir kadın demektir.
Bir de dövmenin vücutta kapladığı yer ile ilgili anlamlar var. Yaklaşık % 10’u ise biraz göstermeliktir, maceracı ruhu vardır ama ortaya çıkarmak gerekir. %10-15 arasında ise ilgi çekmek ve erkeklere çekici görünmek istiyor demektir. %15-25 arasında ise risk almayı seven kadınlardır. Vücutlarının dörtte biri dövme ile kaplıysa muhtemelen erken yaşlarda seks yapmıştır. %25-50 arasındakiler zevk peşindedir, eğlenceye ve gezmeye düşkündürler. %50’den fazlası dövme ile kaplıysa asıl istediği onları yaptırırken yaşadığı deneyimdir, yani dövmenin şeklinden çok işleme bağımlılığı vardır.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.