Dövmeleriniz İle Hayatta İz Bırakıyorsunuz…

0

Eski dönemlerde özellikle Kızılderililer ve Afrika kabilelerinde dövmeler ait olunan bir topluluğun üyelerinin ayırdedilmesini sağlıyordu.

İnsanlar fark edilmeyi istiyor. Manevi olarak hayatımıza sahip çıkışın, bir yaşam tarzının, kabullenişin ve hayatımızdaki önemli dönemleri vücudumuza not etmenin bir yolu aslında dövmelerimiz…

İlginç olan dövmenin 1980-1990 yıllarında yükseldiği, bu tarihler narsizm ve bireyselciliğin öne çıktığı zaman olarak biliniyor.

Takılarımız ya da makyajımız gibi bize ait olan dövmenin altında başkalarının gözünde yerimizi değiştirme ve bedenimizin kontrolünü ele alma isteğimizi açıklıyor.

Bir dövme yaptırmaya karar verdiğimizde amacımız o düşünceyi, o anıyı taşımak anlamına geliyor.

Seçtiğimiz dövme genellikle sevgiliyi, özgürlük isteğini, gücü veya bilgeliği çağrıştıyor. O anki duygularımızla yaptırdığımız bir dövmeyi sildirmek bana çok anlamsız geliyor. Oğlumun söylediği söz de bunu anlatıyor “ Ayrılmış olsam da o an bana hissettirdikleri önemliydi”.

İnsanlar yazılanlar gibi moda olduğu için dövme yaptırmıyor. Psikologlar insanları hayvanlardan ayıran iz bırakma takıntısının dövmeler yolu ile ortaya çıktığını söylüyor.

Dövmenin asi bir yanı olduğu söylenir. O nedenle ergenler, denizciler, tutuklular, marjinaller gibi gruplara daha çok yakıştırılıyordu. Oysa günümüzde her gruptan insan heves olduğu için değil, hayatta bir iz bırakma ve farkedilme duygusu ile dövme yaptırıyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın