Dokunmanın Gizemi

0

Kendinizi dokunmatik bir insan olarak tanımlayabilir misiniz? Cinsel amaçlı dokunmadan çok konuşurken, gülerken veya bir arkadaşımı teselli ederken küçük dokunuşlarda bulunmayı severim, bana daha sıcak gelir.
Düşünün bugün birisine sarıldınız mı, sevgilinizin elini tuttunuz mu ya da maçı kazanan oğlunuzun sırtını sıvazladınız mı? Gün içerisinde kaç kez herhangi birisine dokundunuz?

dokunmak3

Çoğu kişi bu tür iletişimde olmayı sınırlar, bazı toplumların kurallarına göre yaşamanın getirdikleri de bunu etkiler. Günümüzdeki birebir iletişimden çok, dijital ortamda iletişim yapmamız dokunmadan daha çok uzaklaşmaya neden oluyor. Çok çalışan ve tek yaşayan kişiler de çiftler de tensel temastan kaçınabiliyor.
Oysa araştırmalara göre dokunmak sadece moralinizi düzeltmekle kalmıyor, beraberinde fiziksel ve ruhsal artılar getiriyor. Merhaba demek için birisinin eline dokunduğunuzda tendeki aşırı hassas basınç reseptörleri devreye girip beyin ve böbrek üstü bezlerine sinyal gönderiyor. Böylece stres hormonu kortizol düşüyor, kan basıncı rahatlıyor ve vücudu hastalıklardan koruyan hücrelerin sayısı artıyor. Vücudun parasempatik sinir sistemi uyarılıyor, rahatlama başlıyor…sonuç genel ruh haliniz ve bağışıklık sisteminiz güçleniyor.

dokunmak2

Hatta ağrı ile savaşmaya yardımcı oluyor, bunu da yoğun baş ağrısı çeken kadınların masajdan aldıkları faydadan tespit etmişler. Rahatlama sinyalleri ağrı sinyallerinden daha hızlı beyne iletiliyor.
Sempati, sevgi, minnet duygularını da karşınızdakine dokunarak hissettiriyorsunuz.
Dokunmak sosyal hayata da fayda sağlıyor, nasıl mı;
Sizinle çalışan elemanınıza yapacağı işi anlatırken omzuna hafifçe bir saniye dokunmak liderlik gösterisidir, gizli bir dominantlık içerir.
Beraber toplantıya gireceğiniz arkadaşınızı sakinleştirmek için elinin üzerine hafifçe vurup, bunun üstesinden geleceğinizi söyleyerek rahatlatabilirsiniz. Tabii 2 saniyeden uzun sürmesin bu dokunma…

Office workers.

Bir de beğendiğiniz erkeğe olan ilginizi belli etmek için şakalarına gülerken hafifçe omzuna dokunmak ya da kolunu sıkmak aranızdaki duygusallığı pekiştiriyor.
Bir arada olduğunuz insanlara dokunmaktan çekinmeyin, hatta zaman ayırın. Bunun için terapi alanlar bile var, siz kendiniz başarın. Ayrıca ilişkileri pekiştirip bağlayıcı etkisi olduğunu hatırlayın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın