Doğum Kontrol Yöntemleri Hakkında Neler Biliyorsunuz?

0

Hamile kalmak istiyorsanız sorun yok, ama kazara hamile kalma durumu genellikle bilgisizlikten kaynaklanıyor. Sizin için doğru yöntemi öğrenmeniz gerek, her yıl hamile kalan kadınların neredeyse yarısı bunu planlamamış oluyor.
Halen ülkemizde kullanılan yöntemler ile yeni tanışacağınız diğer yöntemleri anlatmak istiyoruz.

doğum2

Geri çekme yöntemi sık kullanılan bir yöntem ve kadınların % 21’i bu yöntemle istemeden hamile kalıyor. 15-44 yaş arası % 60 oranında kadın ise bu yöntemle hamile kalmamak için dua ediyor.
• Doğum kontrol iğnelerinin etkisi % 94 oranında, her 3 ayda bir jinekoloğunuz yumurtlamayı engelleyen bir doz progesteron hormonu enjekte eder. Bu iğneler periyodlarınızı kesintiye uğratır. İki yıldan fazla kullanılmaması öneriliyor, nedeni kemik erimesine neden olan kemik yoğunluğunu olumsuz etkilemesi. İğneleri bıraktıktan sonra hamile kalma süresi 1 yılı bulabildiği için yakın zamanda çocuk planlıyorsanız kullanmamanız tavsiye ediliyor.
• Tüplerin bağlanması yöntemiyle kısırlaştırmanın etkisi % 99, bu yöntemde kadının fallop tüpleri veya eşinin sperm kanalı kesilir ya da bağlanır. Sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyen bu yöntemde tüpleri yeniden açtırmak isterseniz düzgün çalışmasının garantisi yok. Kadına yapılan işlemde operasyon ve anestezi gerekirken, erkeğe yapılan vasektomi daha az karmaşık bir işlem, muayenede yapılabiliyor.

doğumkontrol2

• Doğum kontrol halkası %91 oranında koruyor. 5 cm çapındaki esnek halkayı vajinanın içine yerleştiriyorsunuz. Doğum kontrol haplarıyla aynı hormonu salgılıyor, regl dönmelerinde çıkarıp yenisiyle değiştirilebilir. Kayda değer olmasa da hormonlar sindirim sisteminden geçmeden kan dolaşımı tarafından emildiği için hafifçe kanı pıhtılaştırabilir. Esnek olduğu için yerinden çıkabilir, 4-6 saat arasında tekrar yerleştirirseniz korunma devam eder.
• İmplant % 99 oranında koruyucu; kibrit çöpü boyutunda plastik bir çubuk üst kol derisinin altına yerleştiriliyor. 3 yıla kadar progesteron hormonu salgılayan bu çubuk % 80 oranında kullanıcıda lekelenme ve kanamaya neden oluyor. Çıkarıldığında hamile kalma süresini uzatabiliyor.
• Ertesi gün hapları ilişkiden sonraki 72 saat içinde kullanılıyor, % 95 oranındaki koruma için en etkili zamanı ilişkiden sonraki 24 saattir. Baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir ve ayda 1 kereden fazla kullanılması önerilmiyor. Aksi halde vücuda fazla hormon yükleyip adet dönemi düzensizliklerine yol açıyor.

doğumkontrol1

• Doğal aile planlaması %76 oranında koruyucu, vücut sıcaklığını izini sürerek yumurtlama döneminde seks yapmıyorsunuz. Etkili olması için adet periyodlarının düzgün olması gerekiyor, yumurtlama regl döngüsünün ortasında da olabilir. Yumurtlamayı takiben vücut ısısı yarım ve 1 derece arasında artıyor.
• Spiral en çok kullanılan yöntemlerden biri ve koruyuculuğu %99 oranında. T şeklinde 3 cm boyutunda bir araç rahim içine yerleştirilir, 3-10 yıl arası hamile kalmanızı önler. Metal olanları spermleri etkisiz hale getirir, plastik olanlar rahim duvarını incelterek yumurtanın rahme tutunmasını sağlayan hormonları pompalar.Ayda bir kez iplerin yerinde olduğunu kontrol etmelisiniz.
• Doğum kontrol haplarının da % 91 oranında etkisi var. Östrojen ve progesteron hormonlarının sentetik formu olan bu haplar yumurtlamayı engelleyip olur da yumurta aradan sıyrılırsa spermin vajinadan rahim içine ve tüplere ilerlemesini önlüyor. Testosteron seviyenizi etkilediği için libidoyu düşürebilir, hapları aksatmadan her gün aynı saatte almak gerekiyor.

doğum4

• Prezervatif de yaygın kullanımı olan bir yöntem, % 82 oranına kadar koruyor. Yakınlık hissini azalttığı için çiftler tarafından sevilmese de, özellikle partnerinizden emin değilseniz cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için tek yöntem.
• Kontraseptif sünger % 88 oranında koruyor. Disk şeklindeki süngerimsi aparat rahim ağzına gelecek şekilde vajinanın içine yerleştirilir, içeriğindeki spermisidler spermleri öldürüyor. Süngeri yerleştirmeden önce ıslatmak ve seksten sonra en az 6 saat çıkartmamak gerekli, bu nedenle çıkarken parçalanabiliyor. Bu yöntem henüz ülkemizde uygulanmıyor.

doğum5

• Doğum kontrol bandının etkisi % 91; üst kola,karın bölgesine veya kalçaya yapıştırılıyor. Regl dönemi dışındaki 3 hafta boyunca kalıyor, yumurtlamayı engelleyen hormonlar salgılıyor. Cilt tahrişler ya da az da olsa kanı pıhtılaştırma riski var. Tam korunma için tamamen yapışması gerekiyor, çıkmaya başlarsa hemen yenisini yapıştırmalısınız. Henüz Türkiye’de satılmıyor.

doğum3

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.