Diyete Başlamakta Zorlanıyorsanız Bu Adımları İzleyin

0

Her Pazartesi diyete başlayıp her Cuma sezon finali yapıyorsanız bir yerde yanlışlık var demektir. Bu yola girerken göz önüne almanız gereken; bir hazırlık süresi ve bu sürede motivasyonunuzu artırmak olmalı.

diyet40

Önce kendinize şunları sorun;

Gerçekten kendiniz için mi kilo veriyorsunuz yoksa başkaları istediği için mi?

Sağlığınız için hem beslenme hem de spor konusunda kalıcı değişiklikler yapabilecek misiniz?

Hayatınızda neleri değiştirmek istediğinizi biliyor musunuz?

Yavaş yavaş ve kalıcı mı, hızlı mı kilo vermek istiyorsunuz?

Kilo verdiğinizde hayatınızdaki diğer sorunlar çözülecek mi?

Motivasyonunuzu kaybetmeden hedefinize devam edebilir misiniz?

diyet46

Önemli olan kendinizi kilo vermeye hazır hissetmeniz ve başarmanız için gerekli adımları atmanızdır. Ne de olsa ani değişimlerden çoğumuz hoşlanmayız.

Ümitlerle başladığınız diyetinizden çabuk vazgeçmeyin. Motivasyonunuzdaki oynamalar duygularınızdaki değişikliklerden kaynaklanır. Kontrol mekanizmanızı çalıştırın.

Metabolizmanızı tanımanız önemli, çalışmasında ve bazal metabolizma hızında düşüklük varsa kontrol ederek yağ yakımınızı hızlandırmaya çalışmalısınız. Bunun yolu öğün sıklığını artırmak ve hareket etmek, kas kütlesi arttıkça yağ dokusunun azalması metabolizmayı hızlandırıyor.

Besinlerin termik etkisi önemli, vücut proteinleri yakmak için daha çok enerji harcar.

diyet44

Vücudunuzun metabolik saati ve beslenmenin yakın ilişkisi var, doğru saatlerde doğru besinler tüketmeniz hormonların da düzgün çalışmasını sağlıyor.

Diyet süresince hedefe varmak için neler yapacağınızın listesini hazırlayın. Günlük egzersiz hedeflerinizi, kalıcı beslenme alışkanlıklarınızı, beslenme disiplininizi, yediklerinizin dengeli olmasını sağlayın.

Diyete başlamadan önce vücudunuzu bedenen ve duygusal olarak hazırlayın. Bir hafta önceden bol su, taze sebze ve meyve, yağsız protein, baklagil, az yağ ve şekerli beslenme planı oluşturun.

diyet42

Faydalı gıdaları seçerek ne kadar değişik tarifler hazırlayacağınıza siz bile inanamayacaksınız. Üstelik bu beslenme düzeni sonrasında yaşam biçiminiz oluyor.

Yapamam demeyin, kendinize bir şans daha verin. Denemediği diyet programı kalmamış, her seferinde kilo vermiş fakat almış birisi olarak tek bildiğim “yaşlandığımda tombul ve sevimli bir kadın olmak istemediğim”.

Bir sonraki yazımda metabolic@balance diyet günlüğümü anlatacağım…Daha önce denediğim hiç bir  diyete benzemeyen, kan tahlillerim sonucunda bana özel hazırlanmış bir diyetten bahsediyorum. Belki siz de denemek istersiniz kim bilir?

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın