Diyet Tuzaklarından Kurtulmaya Çalışın

0

Etrafınızda diyet yapmayan çok fazla arkadaşınız yoktur. Ne kadar formda olursa olsun kadınların vermek istediği birkaç kilosu her zaman  vardır. Herşey de olduğu gibi diyet dönemlerinde de aşırı yapılanlar zarar veriyor.

Şunu kabul etmek gerekir ki her kadının vücudu ve diyeti kendisine özeldir. Bunu kabul ettiğiniz sürece kendinizle barışık olursunuz.

diyet33

İster adına diyet deyin isterseniz sağlıklı beslenme, “yapmanız” gerekenleri değil “neler yapmamalısınız” onları anlatalım istedik.

Zayıflamak için egzersiz yapmanız gerekiyor, ama şok egzersiz programlarından uzak durun. Uzun zamandır egzersiz yapmamışsanız ve kontrolsüz bir şekilde başlarsanız sağlığınıza zarar verirsiniz. Yapacağınız program anatomik yapınıza uygun, aşırı zorlamayan bir program olmalıdır. Günde 30-90 dakika arasında kalacak şekilde uygun egzersizleri yapmalısınız.

Yağ ağırlığınızın 10 kilonun altına düşmemesi gerekiyor. Aksi halde kanser ve kemik erimesi riski artar, bağışıklığınız düşer, erken menopoz başlayabilir ve yaşlanmayı hızlandırırsınız. 20-40 yaş arası kadınlarda yağ oranının %21-33 arasında, 40 yaş üzeri kadınlarda ise % 23-36 arasında olması gerekiyor.

zayıf1

Bazı diyetler karbonhidrattan uzak durmanız gerektiğini söylüyor. Oysa bu diyetler sağlık açısından riskli olduğu kadar kilo vermeyi de zorlaştırıyor. Protein ağırlıklı beslenip, karbonhidrattan uzak durmak obeziteyi engellemiyor.

Suyun içerisine elma sirkesi, limon,alkali damla ekleyip içmeyi çözüm olarak görüyor olabilirsiniz. Sudan mucize karışımlar yaratmak yerine günde 2 litre su içmeniz yeter de artar.

Bitki çayları da aynı şekilde, sadece çaylarla zayıflayamazsınız. Bitki çaylarının metabolizmayı ve sindirim sistemini destekleyici, bağışıklığı güçlendirici ve iştahı kontrol edici etkileri var. Yeşil çay, beyaz çay, mate çayı ve rooibos çayını içebilirsiniz.

diyet13

Metabolizma hızınızın altında diyet yapmayın. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalori miktarı, günlük bazal metabolizma hızınız kadardır. Bu kaloriden daha düşük diyet yapmak sağlıksız olur. 1200 kalori ve daha az kalorili diyetlerden uzak durun. Ölçüm imkanınız yoksa ortalama metabolizma hızınızı hesaplamak için kilonuzu 24 ile çarpın. Bu rakamın üzerine 200 kalori ekleyerek ya da 200 kalori düşürerek uygulayacağınız diyet listesini belirleyebilirsiniz.

Kilo verirken hedefiniz haftada kilonuzun %2’sini kaybetmek olmalı, aç kalarak kaybedeceğiniz 3-4 kilo size sonrasında fazlasıyla dönüyor.

Kilo hedefinizi gerçekçi belirleyin. Kendinizi iyi hissettiğiniz beden önemli, çok ince olmanız gerekmiyor. Beden Kitle İndeksi değerinizi 18,5 altına düşürmeyin, idealinin %20-22 arası olduğunu unutmayın.  Bu değeri hesaplamak için “kilo/boy’un karesi” ni alın.

Ara öğünler iştah kontrolünü sağlar, diyetlerinizde ana yemekten sonraki 2-4 saat arasındaki ara öğünlere özen gösterin.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın