Diyet Trendleri Neler Söylüyor ?

0

En doğrusunun sağlıklı beslenme olduğunu bilsek de diyet trendlerinin kadınlar için önemi değişmiyor. Kısa sürede kilo verdiren yöntemlerin vücuda yarardan çok zararı olduğunu, düşük kalorili diyetlerin bağışıklık sistemini düşürdüğünü akılda tutun.

Protein diyetlerinin popülerliğini kaybettiği, yerini vejateryan ve vegan diyetlerin aldığı 2016’da trendler neler söylüyor…

“Çiğ Beslenme” akımında çiğ sebze,meyve,yağlı tohumlar ve kuruyemiş tüketiliyor.Gıdaları çiğ tüketmenin doğru olduğunu, pişirme ile faydasının gideceğini söylüyorlar. Çiğ gıdalarda vitamin ve mineraller maksimum seviyede bulunur, lifli beslenildiği için daha tok tutar, canlı tüketilen gıdalar enerji verir, bağışıklığı güçlendirir, sindirime yük bindirmez.

Dikkat edilmesi gereken, hayvansal proteinler çiğ tüketildiğinde sağlık açısından risk yaratabilir.

diyet51

“Glütensiz Diyet”  glüten nedeniyle oluşan şişmanlıkla savaşıyor. Temelinde protein ağırlıklı beslenme var. Glütenin kilo aldırdığına dair bilgi yok, üstelik glütensiz diyet Çölyak hastalığı tedavisinde uygulanıyor.Ama kilo ile bir ilgisi yok.

Tam tahıllar iştahın dengelenmesi, karın çevresi yağlanma,kalp-damar sağlığı ve insülin direnci için zaten günlük beslenmeye dahil edilmeli.

diyet52

“Detoks ve Juicing” aslında bir tür şok diyet gibi görülüyor. Sadece diyet değil, fiziksel ve ruhsal arınma için de tercih edilen bu diyette karışım içecekler ana öğün olarak veriliyor. Beyin içerek değil, çiğneyerek doyduğunu algılar. Beyni kandırarak aç bırakmamak gerekir.

Düşük kalorili bu diyetteki enerji kısıtlaması, beynin ön bölgesindeki bazı kimyasalları değiştirir. Sonuçta iştah uyarılır enerji tüketimi ve metabolizma hızı yavaşlar. Günlerce sıvı alarak beslendiğinizde iştah atakları ile karşılaşırsınız.

detoks23

“Vegan Diyet” akımında meyve,sebze, tohum,baklagil ve tahıl tüketiliyor. Eksiği yeterli ve sağlıklı miktarda hayvansal protein almamak, artısı ise sağlıklı karbonhidrat tüketimi oluyor. Bu diyeti uygularken doğru kısımlarını hayatınıza adapte etmelisiniz.

diyet53

“Oruç Diyeti-Fasting” mantığı “5:2; 5 gün ye 2 gün aç kal” ve “4:3; 4 gün ye 3 gün aç kal”. Arınma ve dinlenme adı verilen oruç günlerinde kadınlar 500, erkekler 600 kalorinin altında besleniyor.

Vücut gün içinde dört saatten fazla aç kalmamalı, uyku halinde de sekiz saatten fazla aç kalmamalı, hatalı beslenildiği için vücut bu diyette yoruluyor.

Kas ve su kaybettiren bilimsel bir dayanağı olmayan bu diyet sonrasında vücutta yine yağ oranı artacak, metabolizma hızı düşecek.

diyet54

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın