Diyet Bahanelerinin de Çözümü Var

0

Diyetten ömrü boyunca çekmiş biri olarak anlatıyorum. Şeytana uyup yoldan çıkmakta ve kendimce haklı nedenler yaratıp bahanelere dayandırmakta da üstüme yoktur !

diyet17

Aslında çok iyi biliyorum ki ağır bir şeyler yediğimde daha da kötü hissediyorum, kan şekeri dengesi malum dengesizleşiyor. Moral bozukluğuyla yapılan kaçamaklar için doğru çözüm moral yükseltici besinlerden faydalanmaktır. Selenyum doğal bir moral yükseltici; et, balık,yumurta ve yağsız etten medet ummak iyi olur. B12 seviyemizdeki düşüklük de depresif etki yapıyor, yumurta,balık ve peyniri beslenme düzenine eklemeliyiz.
Geceyi alkollü geçirmek de ertesi gün bitkinlik yaratıyor. Alkol kan şekerini düşürüp dengeleyen sistemi bozuyor. Çözüm protein ağırlıklı beslenmek, proteinli gıdalar kan şekeri seviyesini sabitliyor. Protein ağırlıklı bir kahvaltı, ardından yağsız protein içeren bir öğle yemeği iyi seçim olur.

diyet12

En sevmediğim de akşam yemeğini dışarıda yemek, çünkü her zaman fazla kaçıyor. Ertesi gün dengelemek için neredeyse aç gezmem de sonuç vermiyor, sonrasında kendimi kaybedip direkt tatlı gıdalara saldırıyorum. Oysa acıkınca proteinden zengin bir yemek açlık ataklarından kurtarıyor. Ağır yemeklerin ertesi günü şişkinlikten kurtulmak için yeşil çaydan yardım alabiliriz.
Uykusuz kalmak diyet yapanlar için büyük problem, ghrelin hormonu seviyesi artarken leptin hormonunun seviyesi düşüyor. Bu da iştah dengesini bozuyor. Karbonhidratlar uyku hormonu melatonin ve serotonin yükselten “triptofan” adlı aminoaside sahip ancak glisemik endeksi yüksek basit karbonhidratlar zarar verir. Onların yerine bu aminoasidi içeren muz,süt,yoğurt,hindi ve tam tahıllı ekmeği tercih etmeliyiz.

uyku1

Stres ve baskı altındayken diyet iyice çığrından çıkıyor. Şekerli gıdalara olan düşkünlük % 50 oranında artıyor. Stres adrenalin salgılattığı için enerji depolarımızdaki glikojen hızlı tükeniyor. Tabii kortizol salgısı arttığı için de vücudumuz eksilen enerji kaynaklarını doldurmak için çikolata,kek,dondurma ve tatlılara yöneliyor.

Stress pinned on noticeboard

Adet dönemlerim ayrı bir kabus, serotonin seviyesi düştüğü için karbonhidratlı gıdalara olan ilgimiz hızla artıyor. Kadınların % 80’i adet öncesi sendromu yaşıyor. Bunun çözümü de bitkisel kaynaklardan aldığımız demiri artırmak, kuru kayısı,nohut,barbunya ve kabak çekirdeği yemek iyi geliyor. Demirin emilimini artırmak için gereken C vitaminini, bunların yanında çilek ve portakal tüketerek sağlayabiliriz.

açlık1

Diyeti bozmuş olsak da çözümünü sağladığımız sürece telafisi kolay oluyor.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.