Dinlediğiniz Müzik Kişiliğinizi Ele Veriyor

0

İç dünyanız ve müzik arasında bir bağlantı var. Müzik dinlerken beynin üç bölgesi; beyin korteksi, beyincik ve bazal ganglion aynı anda çalışıyor.

Müzik dinlemek beyni rahatlatıyor, dansa davet ediyor, ruh halini düzenliyor ve çoğu zaman yalnızlıktan uzaklaştırıyor. Dinlediğiniz müzik size farklı duygular hissettiriyor.

“5 Faktör Analizi”ne göre kişiliğin yapı taşları beş gruba ayırıyor. Farklı gruplarda kendinizi bulsanız da aslında bir gruba aitsiniz.

Bu 5 kişilik; açık , özenli, dışadönük, uzlaşmacı ve nörotik olarak adlandırılıyor.

Açık kişilik; hayalci, maceraperest,yeni deneyimlerden hoşlanan, meraklı ve duygusal kişileri içeriyor. Özgürlüğüne düşkün, yaratıcı ve dünyalarında ilgi alanları geniş olan bu grubun müzik perspektifleri geniş, blues ve caz dinliyor. Bulundukları kültürlere ait, özellikle popüler müziklere mesafeli oluyorlar.

Özenli kişilik; amaç ve verimlilik odaklı davranan, disiplinli, becerikli kişileri içine alıyor. Bu grup soul ve funk müzikten hoşlanıyor.

Dışadönük kişilik; konuşkan, girişken, dışarıya hassas ve duygusal tepkiler vermeye eğilimli, göreceli olarak özgüven sahibi kişileri içeriyor. Şiddet ve öfke eğiliminde olduklarına dair araştırmalar da var. Bu grup pop ve rap tarzını seviyor. Heavy metal, rock ve rap dinleyenleri bunu yüksek değerlerle özdeşleştiriyor. Salt pop dinleyenlerin müziğe ilgisi zayıf ve yeni deneyimlere açık değiller. Eğlenceye dayalı müzik dinlemeyi seviyorlar.

Uzlaşmacı kişilik; nezaket ve fedakarlıklarıyla öne çıkıyor. Merhametli, güvenilir, sevgisini gösteren, alçakgönüllü ve uyumlu bu kişiler geniş müzik perspektifine sahipler. Film müziklerine de ilgi duyuyorlar.

Nörotik kişilik; kırılgan, karamsar, alıgan, depresyona yatkın , kaygılı ve düşüncesiz kişileri içeriyor. Melankoli belirtileri olan bu grup rap ve heavy metalin bazı alt türlerine, yüksek bas içeren dans soundlarına ilgi duyuyor.

Ayrıca müzik tercihleri kültür, sosyal çevre, cinsiyet ve yaş ayrımlarına göre de değişiyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın