Dev uyandı…

0

Annem, üzgün olduğunda “ne yerdeyim ne gökte hiçbir yere sığamıyorum” derdi. İki gün öncesine kadar bu sözün ne anlama geldiğini çözemezdim. Artık biliyorum, çünkü aynı ruh hali içindeyim yani hiçbir yere sığamıyorum.
dev uyandı1

 

Adını yaşadığı vahşi saldırının ardından tüm ülkenin öğrendiği Özgecan Aslan, belki de uyuyan devi uyandırdı. Dev gözyaşlarıyla uyandı ve konuşmaya başladı. Yüzbinler anlattı, milyonlar duydu. Kadınların hafızalarının kuyularına attıkları “taciz,tecavüz,şiddet vb” ne kadar pislik varsa birer birer gün yüzüne çıkmaya başladı.

Toplum olarak hep aceleci davranmışızdır. Anlık ve fevri tepkilerle “sözde çözüm önerileri de”  devreye girdi. Tacize karşı ilk akla gelen yöntem, sanki sorun kadınlardaymış gibi ayrıştırma fikri oldu. Kadınlara ayrı otobüs (rengini de kararlaştırmışlar; pembe) önerisine tepkiniz ne oldu doğrusu çok merak ediyorum. Kadın ile erkeği toplu ulaşımda ayırdıktan sonra ikinci adım ne olacak. Her noktada “haremlik-selamlık” uygulamasına kapıyı açmak değil mi bu yaklaşım?

Ardından kadın cinayetlerini önlemek için idam ve hadım etme cezaları tartışılmaya başlandı. Yaşanan acı, öfke ve isyan duygusuyla hepimizin dillendirdiği bir yol… Peki, bu suçlara idam cezası verilen ülkelerde kadınlara yönelik şiddetin önüne geçilebilmiş mi? Bu konuda ne biliyoruz?

dev uyandı

Eylem planları, yasal düzenlemeler gibi büyük sözlerle kendimizi avuturken sağduyunun sesi, Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan oldu. Kanal D televizyonunda canlı yayına katılan Mehmet Aslan’ın sözleri bizlere önce “insan” olmamız gerektiğini hatırlattı… Ne demişti Özgecan’ın babası;

“Masallarla büyüdük. Bir varmış, bir yokmuş. Bir Özge varmış, bir Özge yokmuş. Sevgi geldi saygı geldi cihana, biz yarattık dediler. Bizler sevmesini saymasını öğretmeye geldik cihana”

Ben ne yerdeyim ne de gökte… Hiçbir yere sığamıyorum… Annemi daha iyi anlıyorum…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın