Değiştirmek için Güç, Kabullenmek İçin Sabır…

0

Editör Notu; Aşağıdaki satırların sahibinin çocuklarının eğitim yaşamıyla ilgili her anne baba gibi “kuralcı” davrandığını göz ardı etmeden okumanızı dileriz:)

Yaş yolun yarısını geçtiğinde daha yapacak çok şeyinizin olduğunun farkına varıyorsunuz. “Zaman daralıyor ne yapsam?” diye bir telaş alıyor insanı… Bende bu süreç göz kenarlarında beliren kırışıklıkları fark etmemle başladı. Onlarla barıştım mı? ?Hayır! Ama şu günlerde daha iyi hissediyorum kendimi. Yine de “ben onlarla mutluyum. “Her çizgi bir yaşanmışlıktır.” diye felsefi bir yorum yapmamı beklemeyin benden.
Artık gün içinde iki program yapmak zorluyorsa bedenimi, hemen birini iptal ediyorum. Telaşa düşmeden, koşuşturmasız yapmak istiyorum işlerimi.

shutterstock_85497517

Yıllar önce, liseden sonra yüksekokula gitmeye başlamıştım. Bitiremedim… Yükseköğrenimi yarıda bırakmıştım. Derken bu sene hiç kimseye duyurmadan, gizlice üniversite sınavına girdim. Gizli kapaklı hareket ettim çünkü “başarısız olma” korkusunu yaşadım. Hiçbir sır sonsuza kadar saklanamaz. Sonra aileme ve bir kaç arkadaşıma itiraf ettim. Oysa böyle bir adım atabilmek bile çok güzelmiş… Nedense olaylar olup bitince aklım başıma geliyor.
Gastronomi okumak istiyordum… Derken tarih tekerrür etti. Yıllar önce de istediğim dalda eğitim görememiştim. Yine aynı şey oldu. Şartlarım elvermedi. Simdi Sosyoloji okuyorum. Çok zevkli bir bölüm. Konular çok ilginç ama sınavlara hazırlanmak hayli zor…
Sınav tarihine az süre kala çalışmaya başlıyorum. Tipik öğrenci davranışı. Troçki’nin “insan tembel bir hayvandır” sözüyle tanıştığımda çok benimsedim. O her şeye bahane bulan ben, “teşhisim kondu” müjdesiyle bir rahatlama yaşadım. Her şeyin bir sebebi var. Simdi ders çalışıyorum… Odanın kapısını kapatıyorum. İnsan her sesi duyar mı? Duyuyorum. Evden, dışarıdan gelen her sesi ama hepsini duyuyorum. İnsan on beş dakika da bir susuzluk hissi yaşar mı?Her on beş dakikada tuvalete gitmesi gerekir mi?
Oturuyorum belim acıyor. Uzanarak okuyorum uykum geliyor. İşin özeti, çok zorlandım. Bu gün sınava girdim. …Birinci yarıyıl bitti. Umarım geçerim…

shutterstock_143217670
Bilim adamlarına sesleniyorum, hastalıklara çözüm ararken eğitim konusuna da bir el atsalar. Üniteleri, dersleri hap haline getirseler. İnanın çok müşterisi olur. Başta benim gibiler…
Şaka bir yana başlangıçta “başaramazsam” diye kendimi çok baskıladım. Şimdi hiç böyle derdim yok. Gittiği yere kadar götüreceğim.
Hayat, insana zamanı gelince çok şey sunuyor… Değişim için güç, kabullenmek için sabır lazım…
Son bir not; Sakın yaşımla ilgili yorum yapmayın:)Henüz bu gerçekle yüzleşecek kadar güçlü değilim.:)

Serap E. İstanbul 2014

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın