Değişimin Dayanılmaz Kafa Karışıklığı

0

Son dönemde o kadar çok kafa karışıklığı yaşadım ki, şimdi bana adımı sorsanız, bir dakika düşünmem gerekebilir. Az çok okuryazar, zaman zaman da düşünebilen bir insanım ben. Herkes kadar yaşam mücadelesi veriyorum ama içinde bulunduğum toplum da beni yakından ilgilendiriyor. Çünkü yurttaşım, bireyim, kadınım, anneyim.
“Barış süreci” diye gizemli bir ad takılan son dönem değil derdim, bununla uğraşmaya hazır yüzbinlerce akil insan var güzel ülkemde. Şu an bu konuda yapabileceğim tek yorum; “hayırlısından, iyisinden” olur. Benim derdim “an itibariyle” cehaletim.
Öyle bir durumdayım ki; yaşadığım ülkenin eğitim politikasından bihaberim. İki çocuğum var, onlara bu “sistem ya da sistemsizlik” içinde nasıl bir gelecek hazırlamalıyım, bilmiyorum. Gelecek yıl çocuklar lise eğitimine nasıl geçecek? Okullarda kıyafet uygulaması ne olacak? “Üniversite sınav sistemi” adlı dev bulmacaya göre aileler çocuklarını nasıl yönlendirecek? Bilen var mı? Kabul ediyorum eğitim derken, sürekli gelişen ve değişen bir sistemden bahsediyoruz. Ama değişimin de, kuralları vardır değil mi? En azından ailem için gelecek planı yaparken, her dakika bir sürpriz ile karşılaşmak şık olmuyor.
Sağlık sistemine ne buyrulur? Eskiden bir anlamda kast sistemi vardı. Sosyal güvencemin türüne göre hangi sağlık kurumlarına gidebileceğimi biliyordum. Derken, üniversite hastaneleri girdi hayatımıza, ardından da özel hastaneler… Özel sağlık sigortam ya da param varsa, nispeten daha lüks koşullarda hizmete ulaşabiliyordum. Şimdi, özel kurumlar devletle anlaşma yapıp makul ücret karşılığında hizmet veriyor. Acil durumlarda hiçbir sağlık kurumu ücret talep edemiyor. Bir de hekimlerin çalışma sistemi değişti, üniversite ve araştırma hastanelerinde asistan çok, eğitim verecek hoca yok. Yani hem olumlu hem de olumsuz yönde değişim var ama sorun şu ki; “ne olduğunu bilen ya da anlatan” rehber bulamıyorum. El yordamıyla, kulaktan kulağa oynamakla öğrenilecek bir şey değil sağlık sistemi. Cahilim çok cahilim…
Sosyal güvence konusu açılmışken, kim ne zaman hangi koşullarda emekli oluyor bilen var mı? Emekli Sandığı, BAĞ-KUR, SSK diye bir şeyler hatırlıyorum. Son dönemde SGK kısaltmasına da çok sık rastlıyorum. Kadınların emeklilik yaşı ne oldu? Doğum izni kaç hafta, babalar da bu haktan yararlanabiliyor mu? O kadar çok sorum var ki…
Teşhisim; sistem cehaleti virüsüne yakalandım. Ama sistemler bu kadar sık değişirse, aslında sistemsizlik hatta kargaşa değil midir yaşananlar? Sakın bana ismimi sormayın!

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın