Defne Suman’dan Yaz Sıcağı…

0

“Yaz Sıcağı” bir parçalanma ve kavuşma öyküsü. Baba ile kızın. Kadın ile erkeğin. Ana ile oğulun. İkiye bölünmüş topraklar ile ayrı düşmüş kardeşlerin…

Defne Suman, bu romanında uzun süre akıllardan çıkmayacak bir karakter yaratıyor; “Melike”…

“Sıcak” duruma göre farklı anlamlarda kullanılan bir kelime; çayın sıcacık içileni ya da soğuk karlı bir günün ardından sıcacık battaniyenin altında uzanmak ya da şehvetin sıcağı… Hepsinin duygusu farklıdır.

Romanın kahramanı Melike de bir yaz vakti çaresiz bir çelişkiye düşüyor. Ailesinin köklerini, geçmişini, çocukluğunda yaşadığı ve kişiliğinin temelindeki olayların içyüzünü keşfedeceği can yakan bir yolculuğa çıkıyor.

Kitapta çok kuvvetli tasvirler var. Fener, Balat, Büyükada, Kaş civarında bir köy, Kıbrıs Dağları ve Atina’yı güzel tablolar gibi anlatıyor.

Melike babasına karşı tepkili, çocukluğundan beri ayrı kaldığı baba figürünü “neden” diye sorguluyor. Yüzleşmesi gereken bu soru sayesinde sadece ailesini ve geçmişini keşfederken, aynı zamanda kendi içinde de keşif yaşıyor.

Aşklarını tutkuyla yaşayan Melike, kendi kararlarını veren ve tabuları yıkan özgür bir kadın. Sınırları aşma eğilimi var, çünkü sınırları onun için yitik geçmişin hayaletleriyle karşılaştığı yer olarak görüyor.

Bu cesur karakteri tanımak istiyorsanız “Yaz Sıcağı”nı bir an önce okumanızı tavsiye ederiz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın