D Vitamini Depolarını Doldurma Zamanı Geldi

0

D vitamini eksikliği hem kadınlarda hem de erkeklerde sorun, üstelik bu vitamini vücut yapamıyor ve dışarıdan almak zorunda kalıyor.

Özellikle kemikler için gerekli olan D vitamini vücutta yeteri kadar bulunmadığında kemik şekillerinde bozukluk, çocukluk çağında raşitizm, yetişkinlik döneminde ise kas ve kemik güçsüzlüğüne neden oluyor.

En önemli kaynağı güneş olan vitamin, güneş ışığı ile beraber deriden emilip karaciğer ve böbreğe geçiyor. En önemli görevi bağırsaklardan kalsiyumu emip kemiklere taşımak, böylece vücudu sağlamlaştırıyor.

Balık yağı, yağlı balıklar, süt, tereyağı, yulaf, yumurta, yumurta sarısı, karaciğer, somon, ton balığı, sardunya ve tatlı patates, ısırgan otu, maydanozda D vitamini doğal olarak bulunuyor.

dvitaminitakviyesi

D vitamini eksikliğini doğal yollardan gidermek için güneş ışığının deriye doğrudan temas etmesi şart, diğer yandan da güneşin cilde vereceği zararlardan korunmaya çalışıyoruz.

D vitamini sentezinin gerçekleşmesi için güneş kremi veya losyon sürülmemesi gerekiyor, çünkü bunlar ışığı yansıttığı için emilemiyor. Bu nedenle güneş koruyucu kullanmadan, sabah 08:00-10:00 ile akşam 17:00 dan güneş batana kadar günde 2 kez, 15’şer dakika D vitamininin sentezlenmesine yeterli oluyor.

D vitamini emilimi, bazı durumlarda engelleniyor;

  • Kemik erimesi, epilepsi,bağırsak hastalıkları olanlar,
  • Kortizon kullananlar,
  • Böbrek hastalığı olanlar,
  • 50 yaş üzeri kişiler,
  • Menopoz ve menopoz sonrası kadınlarda takviye yapılması gerekiyor.

dvitaminieksikliği

Vitaminin azı kadar fazlası da zararlı; D vitamini takviyesini bilinçsizce yapanlarda kalsiyum birikmesi oluyor. Bu da kramplar, kalp ritm bozuklukları, böbrek taşı, ağrılarda artma, kemiklerde şekilsiz topaklar ve büyümelerle kendini belli ediyor.

Vücudun günlük D vitamini ihtiyacı 400 ünite, ampul formlarında 300 bin ünite bulunuyor. Bu nedenle her gün alınmamalı, yoksa zararlı hale geliyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın