Ülkemizde Gençlerin % 10.5’i Bağımlı

0

Birçok arkadaşım aynı dertten şikayet ediyor, çocuklarıyla aralarındaki çatışma artık bilgisayarı saklama aşamasına geldi. Bilgisayarın olmadığı ev neredeyse yok, ilaveten herkesin elinde bir akıllı telefon, iPad olunca çocuklar da bunu örnek alıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ülkemizde bilgisayar kullanma yaşı 8, cep telefonu kullanma yaşı 10 olarak belirlenmiş. 6-15 yaş arası çocukların % 60.5’i bilgisayar, % 50.8’i internet ve % 24.3’ü cep telefonu kullanıyor. 6-15 yaş arasındaki grupta internet kullanımının ağırlıklı olarak ödev yapma, oyun oynama,bilgi arama ve sosyal medya üzerine olduğu görülüyor.

 

Çocuklardaki bilgisayar merakı 7-8 yaş arasında başlıyor, erkekler kızlardan daha çok bilgisayarda oyun oynuyor. Erkekler kızlardan 3.6 kat fazla bağımlı, çünkü oyunlar daha erkeksi tasarlanıyor. Çocuk ergenlerin %12’ye yakın kısmı hastalıklı bir şekilde bilgisayar bağımlısı ve davranış bozukluğu yaşıyor. Bu çocuklar öz güvenleri düşük, çabuk sıkılan, hassas ve içe dönük tipler,bu yüzden okul ve arkadaşlarıyla olan problemlerinden kaçmak için de bilgisayar bir yol oluyor. Kendisini değersiz hisseden çocuklar için bir kaçış yolu bilgisayar, bir gruba ait olmaya ve kendilerini ifade etmeye çalışıyorlar. Sanal ortamda istedikleri kişiliğe bürünerek, istedikleriyle iletişim kuruyorlar. Kısacası eksikliklerini sanal ortamda tamamlamaya çalışıyorlar.
Teknoloji ve bilgisayar kullanımı aşırıya kaçmadıkça faydalı; el-göz koordinasyonu, çoklu görevlerde gelişme ve problem çözme becerilerini arttırıyor. Tehlikenin başladığı nokta yetişkin içerikli siteler,erken ergenliği uyaran oyunlar, şiddet içerikli öğeler ve sosyal medya sitelerini keşfetmeleri oluyor. Meraklı oldukları bu dönemde yetişkinlerle ilgili olan her şeyi araştırırlar. Kız çocukları çiftlik oyunları, müzik ,güzellik ve makyaj siteleri gibi konularla ilgilenirken, erkekler de macera ve yarış oyunlarına merak salıyor.

bilgisayar2

Bağımlılıktan söz edilebilmesi için çocukların haftada ortalama 30 saatini bilgisayar karşısında geçirmesi, bu sürede yemek yemeyi unutması ya da bilgisayar karşısında yemesi, internet kafelerden çıkmaması, başka bir iş yaparken bile aklından bilgisayarı çıkarmaması, sorumluluklarını erteleyip okula gitmek istememesi, ailesiyle ve arkadaşlarıyla iletişiminin azalması, uyku problemlerinin başlaması ve bilgisayarı yokken kendini boşlukta hissetmesi anlamlı oluyor.
Sizlere düşen görev fazla; okul öncesi yaşlarda günde 45 dakika, ilköğretim dönemindeki çocuklarda 1,5 saatten fazla kullanıma izin vermemelisiniz. Kontrolün sağlanması için bilgisayar evdeki ortak kullanım alanlarında bulunabilir, iletişim kurduğu kişiler takip edilebilir,güvenlik filtreleri kullanılabilir. Çocuklarınızın arkadaşlarıyla görüşmesi için olanaklar yaratabilirsiniz, duygusal zekalarının gelişimi için problem çözme, düşünce ve duyguları geliştirmeye yönelik problem ve oyunlardan faydalanabilirsiniz.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.