Çocuk Yapmamak İçin 40 Neden-No Kid, Corinne Maier’in Kitabını Okudunuz mu?

0

Ülkemizde “Aile ve Nüfusun Korunması Programı” diyor ki; ilk çocuğa 300 lira, ikinciye 400 lira, üçüncüye 600 lira yardım edilecek. İlle de 3 çocuk yapın diyorlar.

Anglosakson ülkelerdeyse çocuk istemeyen kadın ve erkekler ciddi baskı gurubu haline geldi. İskoçya’da emekliler için çocuksuz köyler, Florida’da 13 yaşından küçük çocukların giremeyeceği konut alanları ve çocuksuz dernekleri derken tam bir örgütlenme yaşanıyor.

Fransız akademisyen Corinne Maier, kendisi de bir anne ve kitabında “Çocuk yapmaya değer mi” diye düşünenlerin şevkini kırmayı hedefliyor…

çocuk73

Bakın çocuk yapmak isteyenleri bu fikirden caydırıcı unsurlar neler;

  • Dünyadaki çocuk sayısı çok fazla; 2030 yılında nüfus 8 milyarı bulacak. Zengin bir ülkede çocuk sahibi olmak yurttaşlığa yakışmaz. En çok çocuğa sahip olanlar yoksullar. Devlet çocuk sahibi olmayanlara yardım etmeli. Daha az kalabalık, daha az işsizlik, daha az rekabet en iyisi.
  • Ev, iş, çocuk …çocuklar size ayak bağı oluyor. Tutuklular adımlarını takip eden kelepçe taşır, sizin kelepçeniz de çocuklar…
  • Doğum tam bir işkencedir. Çoğu zaman saatler, bazen de 1 gün sürer.Kan, acı ve yorgunluktan başka bir şey değil ! Doğum, “hayatımın en mutlu anıydı!” diyen kadınlar yalan söylüyor.
  • Evin annesi olmak, anneaneniz de tüm yaşamı boyunca hayatını evlatlarına adamış bir ev kadını olmuştu. Hep kendisinin özveride bulunduğunu, karşılığında hayatta istediği bir çok şeyi kaçırdığını söylemiştir.En son kendinize aynada ne zaman baktınız; giydiğiniz çirkin elbiseler içinde hem iri ve tombul hem de huysuz oluyorsunuz.

çocuk28

  • Eğlenceli hayata, tüm gece deliksiz uykuya, sabah şekerlemelerine ve son dakika planlarına artık vakit yok. Doğum sonrası depresyon, öncesinde yaşadığınız hayatın kaybından duyulan modern hastalıktır.
  • Çocukların gelişiyle sekse veda edebilirsiniz. Çocuk yetiştirmek bir savaş ve siz bu savaşın ortasında eskisi gibi seksi ve hayat dolu olmayacaksınız. Çocuğun saklı amacı, sizin hayattan zevk almanızı engellemektir.
  • Ailenin sığınak rolü; içtenlik, şefkat ve iyilik değil. Her aile bir cadı kazanıdır, nefret ve kıskançlıkla dolu kendi içine kapanmış bir hapishanedir.
  • “Çocuğa bakıcı baksın, önce işim gelir” diyen birini hayal etmek zor. Kariyerini sürdürmek isteyen kadın kendisini suçlu hisseder. Sorumluluk duygusuyla yaptığı anneliği de yeterli bulmaz. Sabah erkenden çocuğu kreşe bıraktığında hissettiği rahatlama duygusu da suçlu hissettirir.

çocuksuz3

  • Arkadaşlarınızı kaybetmek de çok kolay, kafayı yemiş tüm ebeveynler çocuğuyla ilgili her gelişmeden neredeyse tüm dünyayı anında haberdar etmek ister. “İlk kakasını söyledi, deliksiz uyuyor, ilk adımını attı…” derken arkadaşsız kalırsınız.
  • Yaşamın üremekle ve ekmeğini kazanmakla sınırlı olduğu toplumlar hayallerinden yoksun ve geleceksiz bir toplumdur. Hayatın anlamı sorusuna üreyerek yanıt vermek, soruyu sonraki nesillere aktarmak ve çocuklara ağır bir yük bırakmaktır.

Siz ne dersiniz, Corinne Maier’ın  konuya yaklaşımı çok acımasızca değil mi ?

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın