Çocuğunuzun Cinsel Gelişimine Rehberlik Edin

0

Çocuklar meraklı olur ve gelişimlerinin bir parçası olarak cinselliği keşfederler. Yine bizim zamanımızda diye başlayacağım ama anne babamıza bile soru sormaya utanır, cinsellikle ilgili çoğu bilgiyi arkadaşlarımızdan öğrenmeye çalışırdık. Şimdi ise okullarda cinsel eğitim dersleri var.
Çocuklarda cinselliğin gelişimi fiziksel gelişimin bir parçasıdır ve sorularına açık cevaplar vermeniz gerekir. Sormuyorsa çevresinden, televizyondan ya da internetten yanlış bilgiler edinmemesi için teşvik etmeniz gerekebilir. Gereğinden fazla şeyi anlatmadan ve kafasını karıştırmadan bilgilendirmek doğru olur.

porn websites internet censored

Bebekler 7-8 aylıkken yıkanırken veya altı değişirken cinsel organının farkına varır. 3 yaşına kadar bedeninin annesinden farklı olduğunu anlar, emzirme dönemindeki uzama, memede uyuma ve annesini okşama isteği bedensel sınırlarını tanımasını geciktirir. Bu da anneden ayrılmayı güçleştirir, o nedenle emzirme süreci için 1 yıl yeterlidir.
3-6 yaş arasında cinsel kimliklerini keşfederler, cinsel organlarıyla oynayıp haz almayı öğrenirler. Kızmadan ve yasaklamadan, oyuncak vererek veya resim çizdirerek ilgisini başka yöne çekmek gerekebilir. Sıklığı varsa ve etrafa ilgisinden daha çoksa yardım almak doğrudur.
Kız ve erkek çocuklar birbirinin vücudunu merak eder ve diğerinde olmayan organın kendisinde çıkabileceğini düşünebilirler. Onlara yetişkinler, çocuklar, kız ve erkekler arasındaki farkları anlatmalısınız.
Çocukların bir başka merakı nasıl dünyaya geldikleridir. Anne ve babanın isteğiyle, birbirlerini severek babadaki tohumların anneye geçtiğini ve annenin yumurtasıyla birleşip bebeğin oluştuğunu anlatabilirsiniz. Kadınların vücudunda özel bir yer olduğu ve bebeğin burada büyüdüğünü söyleyebilirsiniz.
Ergenlik dönemindeki değişiklikler ve ilişkiler hakkında okuldaki cinsel eğitimin, kitapların ve cinsellikle ilgili verdiğiniz doğru bilgiler onları bilinçlendirir ve endişelerini giderir.

cinsellik42

Banyo yaparken, tuvalette veya giyinme esnasında içeri girilmemesini ve mahremiyetin ne olduğunu çocuğunuza anlatmalısınız. Çocuğun sınırlarını korumak gerekir, beraber yıkanmak, dudağından öpmek, poposunu yıkamak sınırları bozar.
Cinselliğin gelişimi büyüklerin tavrıyla gelişir, anne ve babanın birbirlerine gösterdiği ilgi ve sevgiyi görebilmelidir. Cinsellik bir tabu değildir, bunu öğretmeli ve gelişimine siz rehberlik etmelisiniz.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın