Çocuğunuzun Cinsel Gelişiminde Rolünüz Ne Olmalı ?

0

Ergen bir erkek çocuk annesi olarak çocuğunuzun cinsel eğitiminde aktif rolünüz olması gerektiğini söylüyorum. Bunun en önemli nedeni onları karşılaşabilecekleri tehlikelerden korumak, sağlıklı ve güvenli koşullarda büyümelerini sağlamaktır.

Kendi çocuğunuzun da risk altında olabileceğini düşünerek “ o akıllı kendini nasılsa korur” dememeniz gerekiyor. Başlarına kötü bir şey geldiği zaman suçluluk,güvensizlik,utanç ve pişmanlık duyguları oluşur. Çocuğun bunlarla baş etmesi zordur ve arkasından depresyon,kaygı,içine kapanma, evden kaçma veya intihar gibi başka problemler getirir.

Hem Türkiye’de hem de dünyada yapılan araştırmalarda cinsel suçların % 47’sinin çocuklara karşı işlendiği, üstelik bunun % 85’inin aile içinden biri tarafından yapıldığı görülüyor.

cinsellik40

Çocukların cinselliği merak etmeleri çok normal, izin verin ki size sorularını sorsunlar.Ebeveynlerin sıkıntısı bunların hassas konular olması, zamansız ve yanlış bilgi vermekten çekinmeleri oluyor.Oysa konuşmamak bir şekilde çocuğa bunların tabu olduğu, konuşulması ayıp şeyler olduğu mesajını veriyor.

Çocuklarınızla iletişim yolunuz her konuda ve her zaman açık olmalı, onlarla düşünceleri,duygular ve ihtiyaçları hakkında konuşmaktan kaçınmayın. Size güvenleri bu şekilde gelişir. Özel yerine genel bilgilerden, bilimsel gerçeklerden bahsedebilirsiniz.

Onlara neler anlatabilirsiniz;

Öncelikle istemedikleri durumlara hayır demeleri gerektiğini,

Küçük yaşlarından itibaren bedenlerindeki özel bölgelere kimsenin dokunmamasını,

Bu şekilde bir durumla karşılaştıklarında bunun yanlış olduğunu ve böyle bir durumda yakın bir büyüğüne bunu anlatmalarını,

cinsellik18

Rahatsız oldukları her durumda yardım istemelerini ve baskılardan kendilerini nasıl koruyacaklarını,

“Ailene söyleme sakın” ya da “Aramızda kalsın” gibi söylemleri kötü niyetli kişilerin kullandığını ve muhakkak size söylemelerinin önemini,

Hem kız hem de erkeklerin kendi isteği dışında cinsel ilişkiye zorlanmasının “tecavüz” olduğunu,

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan nasıl korunması gerektiğini,

Korunmadan yapılan her sekste hamilelik riskinin olduğunu ve erkeklerin muhakkak prezervatif kullanması gerektiğini,

HEALTH Contraception 1

Seksin bilinçli olarak yapıldığında korkulacak bir şey olmadığını ve büyümenin doğal bir parçası olduğunu,

Hormonların cinselliğe yoğun olarak yönlendirdiğini, ama kurallar nedeniyle çelişki yaşadığında sizden yardım alabileceklerini,

Seksin doğru zamanda ve doğru kişiyle yapıldığında değerli olduğunu, aksi halde utanç ve pişmanlık duygusu yaşayabileceklerini anlatın.

Onlar bizim çocuklarımız; eskiden ailelerimizle bu konularda konuşmaktan çekindiğimiz günleri ve seksin bir çoğumuz için tabu olduğunu düşünürsek, kendimize düşen görevin ne olduğunu çok daha rahat görebiliriz.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın