Çocuğunuz Saldırgan Davranışlar Gösteriyorsa…

0

Düşünüyorum da; çocuklar bazen ne kadar masum bazen ne kadar acımasız olabiliyor. Bu durum aslında karşısındaki rol modele bağlı, çünkü anne ve babalarını kopyalıyorlar. Bir ev düşünün ki, ailede sürekli başkalarıyla dalga geçiliyor ya da evde şiddet uygulanıyor. Böyle bir evde büyüyen çocuğun da benzer davranışlar sergilemesi kaçınılmaz olur. Ebeveynlerinin davranışları, çocuğu doğrudan etkiliyor. Saldırganlık ayrıca dikkat çekmenin bir yoludur.
Aile içerisinde çocuk şiddet görüyorsa, öfkesini gücünün yettiği kişilere yöneltecektir, yani kendisinden daha güçsüzlere. Aile, hem kendi çocuğuna yaptıklarından hem de çocuğunun başkalarına yaptıklarından sorumludur. Bir çocuk yetiştirmek, tüm toplumu etkiler. Öfke ve şiddet yayılarak yerleşir, sevgi dolu bir ailede büyüyen çocuğun saldırgan olması ihtimali çok düşüktür.

 

Bazı kelimeler daha yaralayıcı; “geri zekalı”, “kör müsün”, “sağır mısın” gibi yanlış söylemleri çocuğunuz da kullanabilir hem de gerçekten engelli olan birilerine. Bu tür özel durumlara saygıyı aile içerisinde öğrenmeli çocuk.
Dalga geçilen çocuklar ise zaman geçtikçe hayatında derin izler taşıyor. Arkadaşlarının şişko,dört göz diye dalga geçtiği çocuklar iş hayatlarında sunum yapmaktan çekinen, kendini ifade etmekte zorlanan kişiler haline gelebiliyor. Bu nedenle aileler çocuklarını dikkatlice izlemeli, okul ve arkadaşlık hakkında sorular sorduğunuzda verdiği cevaplar size ipucu olmalı. Çocuğunuz gözlerini kaçırıp konuyu değiştirmeye çalışıyorsa, kaçamak cevaplar veriyorsa, okula gitmek istemiyor ve toplu etkinliklere katılmaktan kaçınıyorsa öğretmeni ve rehberlikle işbirliği gerekiyor demektir.
Öğretmenler öğrencilerini iyi tanıyarak ve gözlemleyerek daha kolay farkına varırlar, ortak bir yol bulma konusunda da yapıcı davranırlar. Çeşitli hikayeler ve örneklerle çocukların yanlış davranışlarını fark etmelerine yardımcı olurlar. Her iki cephedeki çocuğun ailesiyle irtibata geçip, tarafları birbiriyle karşı karşıya getirmeden çözümü sağlayabilirler.

çocuk33

Çocuğun saldırgan davranışlardan kaçınması için, anne baba olarak önce kendinizdeki yanlış davranışları düzeltin. Okuldan çocuğunuzla ilgili bir şikayet geldiğinde çocuğunuzu hırpalamayın, öfkesinin nedenini araştırın. Çocuğunuzu sadece sevmek yetmiyor, ona saygı da duymalısınız. Ne kadar saygılı davranırsanız, o da başkalarına saygı duymayı o kadar kolay öğrenir ve güçsüzü ezmeye çalışmaz. Çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman her şeyinizle onun yanında olun, başka konuları düşünmeyin. Sanat ve müzik dallarından birisiyle ilgilenmesi kendisini rahatça ifade etmesini de sağlar.

Lütfen Paylaşın...

Bu yazı yorumlara kapalıdır.