“Çocuğumun Boyu Kısa mı?” Diyorsanız…

0

Çocuklarınızı bebekliklerinden itibaren düzenli olarak doktora götürüp boy ve kilo takibini yapmak şart, ancak böylece büyüme eğilimini görebilirsiniz.Çocuklar yaşamlarının ilk yılında hızlı büyüyorlar, yılda yaklaşık 25 cm uzuyorlar. Anne sütü gelişiminde etkili oluyor, beslenme bozukluğu kilo ve boyu etkiliyor. Tiroid hormonu zeka gelişiminden, büyüme hormonları da boyun uzamasından sorumlu.

çocuk28

Kızlarda 8 yaş, erkeklerde 9 yaşından önce ergenlik başlamışsa boyun kısa kalmasında etkili oluyor. Bir de tedavi gerektiren erkene kaymış ergenlik problemi var. Çocuk Endokrinolojisi bu durumda boy gelişimi, kemik yaşı, anne ve babanın boyu ve kemik yapısına göre çocuğun ulaşabileceği boyu hesaplıyor. 10 yaşından önce adet gören kız çocuklarında ergenliği durduruyorlar. Adet görme dönemiyle beraber boyun % 65’i kapanmış oluyor.Çünkü kemiklerin çoğu kapanıyor, o nedenle ne kadar erken yakalanırsa o kadar başarı sağlanıyor.
Boy üzerinde genetiğin etkisi % 70 – 80 oranında… Boy kısalığı doğumsal da olabilir, diğer nedenlerinden bazıları; kromozom bozuklukları, beslenme problemleri, hormonal bozukluklar, kronik kalp ve böbrek hastalıkları olarak tanımlanıyor. Sizi şaşırtacak bir bilgi; sevgi yoksunluğu çeken çocuklar da boy uzama problemi sorunu yaşıyor. !

ergen21

Ulusal standartlarımızda erişkin kadın boyu 163 cm, erkek boyu ise 173 cm olarak belirlenmiş. Spor, sağlıklı büyüme için gerekliyken, boyun uzamasında mucize etkisi yok. Yer çekimine karşı yapılan sporlar kemiklerde mineral birikiminin artmasını sağlıyor.
Bu arada tıp boş durmuyor elbette. Avrupa Pediatrik Endokrinoloji Derneği Kongresinde, çocuklara uygulanacak büyüme hormonu tedavisinde kullanılan ve ilacı otomatik olarak verip dijital takip yapan “easypod” sisteminin tanıtımı yapılmış. Merck Serono İlaç firması ise, bu konuda yapılacak yenilikçi çalışmalar için bilim adamlarına 400 bin Avroya kadar ödül vereceğini açıklamış.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın