Cinsel Sorunları Terapiyle Aşmayı Denemeli

0

Cinsel terapi, cinsel sorunların tedavisinde kullanılan faydalı bir yöntem, bu yöntemle kısa sürede olumlu sonuçlar elde etmek mümkün oluyor.
Cinsel sorunlar, tek kişiden ziyade çiftlerin sorunu olduğu için doğal olarak her birini olumsuz etkiliyor. Sorunların kökeni genellikle psikolojik kaynaklı; yanlış düşünceler, hatalı beklentiler karşı cins ile iletişimde problemler yaratıyor.Çiftlerin iletişimi ne kadar eksikse bu durum cinsel hayata o kadar yansıyor. Paylaşımın olmadığı bir ilişkide cinsellik haz almaktan çıkıp, zorunlu hale geliyor.

seks30

Cinsel isteksizlik, biz kadınların yakın arkadaşlarıyla bir araya gelip “Canım hiç seks istemiyor, her gece bir bahane buluyorum” şeklinde dertleşmeleriyle bazen paylaşılıyor, bazen de “Kocam her beraber olmak istediğinde kirpik diplerim ağrıyor, ” şeklinde espri haline bile gelebiliyor.
Doktora gitmeyi düşünmek bir yana, diğer arkadaşları da aynı konudan şikayetçiyse bu ilişkilerde doğalmış gibi düşünülüp zamana bırakılabiliyor. “Günün koşuşturması, alışveriş,yemek, çocuklar, ödevleri derken yoruldum ondandır” diye boş verilip çözümden kaçılabiliyor.
Oysa doğru ve sağlıklı olan, isteksizliğin altında yatan sorunların bulup çıkarılmasıdır, bu da ancak terapi ile çözüme kavuşabilir.

seks29

Toplumumuzda, çocukluktan yetiştiriliş tarzımız cinselliğe bakışımızı da etkiliyor kuşkusuz. Düşüncelerimiz ne kadar kısıtlıysa, bakış açımızı değiştirmek o kadar güç oluyor.Özellikle kadınların durumu daha farklı, cinselliği rahatça yaşamalarını engelleyen bir çok sıkıntıları oluyor. Her ne kadar kendi yaşadığımız çevrede çok sık rastlamasak da, bu durum gerçekleri değiştirmiyor.
Geleneksel kadın rolünde iyi kız sendromu var, yumuşak başlı, eşinin isteklerine saygılı, yüksek ahlaki düzey takıntılı, otoriter baba figürü, güçsüz anne,cinsel kimlik ve kişilik sorunları,cinsel fobiler, geçmişte yaşanmış tatsız deneyimler, eşe olan ilginin azalması,evlendiğinizdeki beklentilerin gerçekleşmemesinden kaynaklanan hayal kırıklıkları, stres ve üzüntü yaratan olaylar, kendi bedeninden nefret etme, suçlululuk duyguları ve karşındakini memnun edememe endişesi cinsel sorunların en önemli kaynağı olarak biliniyor.

seks28

Ayrıca dokunmanın öğrenilmesi önemli bir adım, çünkü kadınlar el temasından ve ön sevişmeden hoşlanıyor. Çift terapilerinde, kadın ve erkek önce vücutlarına, sonra da birbirlerine dokunmayı öğreniyor. Erken boşalma,vajinismus,pornografiye düşkünlük gibi problemler de terapiyle çözümlenebiliyor.
Yeter ki, cinselliği bir yük olarak değil, karşılıklı haz alma olarak düşünüp bir adım atın, her şeyin bir çaresi var.

Enamored couple hugging lying in their bed

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın