Çin Takviminde Horoz Yılı Yarın Başlıyor…

0

2017’de “Maymun” yılından “Horoz” yılına geçiliyor.

Çinlilerin hem ay hem de güneş takvimini kullanıyor. Ay takvimine göre festival ve bayramları kutlarken, güneş takvimini diğer günler için kullanıyorlar.

Ayın dünya etrafında dönüşü 29 günde tamamlanıyor. 12 tur yaklaşık 350 güne denk geliyor. Ay ve güneş takvimi arasında oluşan fark nedeniyle yeni yıl her sene değişik bir günde kutlanıyor. Bu kutlama Çin’de Bahar Bayramı  olarak anılıyor. Aslında doğanın doğuşunu simgeliyor.

“Kaderin Dört Sütunu” diye bilinen Çin astrolojisinde  kişinin kaderi ve geleceği, doğum gününün Çin takvim formatına dönüştürülmesi ile okunur.

Bu takvimde yıl, ay, gün ve saat, beş element ile ifade ediliyor. Evrendeki her şey beş temel elementten oluşur; metal, su, ağaç, ateş ve toprak. Elementler arasındaki ilişkiler kişinin yaşamında karşılaşacağı şansı da belirler. Kişiler iyi şanslarını arttırabilir ve kötü şanslarını en aza indirgeyebilir.

Çin inanışına göre, Horoz burcunun elementi olan metal ve üzerinde bulunan ateş elementi  uyumsuz bir çift, elementler birbirleriyle uyumsuz olduğunda o yılın huzurlu geçmeyeceğine inanılıyor.

Horoz burcunun elementi güçlü bir yin metal elementidir. Yang metal top, tüfek, tank gibi ağır metal iken, yin metal daha zariftir. Yin metal aynı zamanda bir hançeri sembolize eder. Yorumcular bu senenin pek barışçıl bir yıl olmayacağını, savaşlar, terörist saldırılar göründüğünü, uluslararası çatışmaların devam edeceğini söylüyor.

Horoz yılları:                                      1933 – 1945 – 1957 – 1969 – 1981 – 1993 – 2005 – 2017 – 2029…

Uğurlu rakamları:                            5, 7 ve 8

Uğurlu olmayan rakamları:          1, 3 ve 9

Uğurlu renkleri:                               Altın, Kahve, Sarı

Uğurlu olmayan renkleri:             Beyaz, Yeşil

Horoz yılında doğanların özellikleri;

Güçlü yönleri; Bağımsız, sıcakkanlı, yetenekli ve özgüven sahibidir.

Zayıf yönleri; Sabırsız, hassas, dar görüşlü  ve bencil yapıları vardır.

Horoz yılında doğan insanların gözlem yetenekleri ve altıncı hissi güçlüdür.

Genellikle odak noktası olmayı, kendini övmeyi ve başarılarını anlatmayı yani başrolü sever.

Beceri, merak ve iletişimi ön plana çıkarır.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın