Cilt Çatlaklarının Tedavisinde Yeni Yöntem : Biodermogenesi

0

Cildinizdeki kabarık veya çökük, birbirine paralel beyaz çatlaklar sizin de kabusunuz olabilir.

Nedeni cildin fazla gerilmesi ve çok sık kilo alıp verilmesi olan çatlakların asıl nedeni vücuttaki hormonal değişikliklerdir.

Özellikle gebelik ve ergenlik dönemlerinde, akne tedavisi gören kişilerde çatlaklar daha sık görülüyor. Akne tedavisi görenlerde oluşmasının nedeninin, yağ bezlerini aşırı kurutan ve bu nedenle cilt kuruluğuna yol açan ilaçlar olduğu biliniyor.

ciltçatlağı

Çatlağın asıl nedeni kilonun yarattığı gerilimden değil, vücuttaki yağ ve hormonal mekanizmaların dengesinin etkilenmesinden oluşuyor. Kadınlarda özellikle karın, basen ve popo bölgeleri, meme yanlarında görülüyor. Erkeklerde ise kol,omuz ve uyluk bölgelerinde bulunuyor.

Yok etme yöntemlerinin en bilineni göbek kısmına uygulanan abdominoplasti işlemi idi. Yeni yöntem ise “Biodermogenesi”; gebe olmayan, emzirmeyen, kemoterapi-radyoterapi görmeyen, hormon ilacı kullanmayan kişilerde rahatlıkla uygulanıyor.

Biodermogenesi; 40’ar dakikalık seanslarla haftada 2-3 kez uygulanıyor. Vakumlu bir cihaz ile yüzeyden bitkisel içerikli bir krem ile masaj uygulanıyor. Bu ağrısız ve acısız yöntem hücreye etki ederek mitoz üremeyi 400 kat artırıyor. Böylece deriden çökük alanlar doldurulup, renk eşitliği sağlanıyor.İşlenm sonucunun kalıcı olması bekleniyor.

Biodermogenesi

Ayrıca PRP, lazer fraksiyon,dermaroller yöntemleri de mikro hasar oluşturarak elastin ve kolajen üretimini destekliyor.

Piyasada kullanılan bitkisel ve kimyasal içerikli topikal kremler de mevcut, bunların tedaviye destek olarak cildin nem kalitesini artırıcı ve yeni çatlak oluşmasını engelleyici etkileri var. Dört molekül kombinasyonlu bu anti-enflamatuar kremler çatlakları inceltip cildin yaşlanmasını azaltıyor.

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin, yeterli su içmenin de cilt sağlığı üzerinde büyük etkisi var.

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın