Cildinizdeki Yara İzlerinden Kurtulmanın Yolları

0

Konu yine kolajene geliyor. Cildin dolgun ve pürüzsüz olmasını sağlayan kolajenler, cilt ikinci kez yara aldığında devreye girer.

Özellikle derin yaralanmalarda vücut açılan kesiği doldurmak için daha çok kolajen salgılar, ardından da salgı durur. Bu durum dokuyu, yara üzerinde kalınlaştırır.

Yanık veya deri sıyrılması gibi enflamasyonlarda kolajen tahrip olur ve ciltte çukur oluşur.

Yara izleri değişik isimler alıyor;

Hipertrofik olanlar genellikle kabarık, kırmızı renkte ve yaranın boyu kadar oluyor. Sezeryan izi bu tür bir yaradır.

Gizlemek için; bozuk cilt dokusunu pürüzsüzleştiren, krem yapıda formüllü bir kapatıcı kullanın. Kırmızılığı nötrlemek için yeşilimsi tonda bir ürünü kapatıcı fırçası ile uygulayın. Ardından cilt tonunuzda diğer bir kapatıcıyı üzerine sürün.

Yok etmek için; yaranın kalınlığına göre kortikosteroid enjeksiyonu uygulanabilir. Yeni yaralarda 8-12 hafta, eski yaralarda 3-6 ay boyunca slikon jel bant kullanılabilir. Yara izi daha az belirgin olur.

yaraizi

Atrofik olanlar girintili çıkıntılı olan, suçiçeği ve kistik akne kaynaklı izlerdir. Dermaflage adlı ürün cilt tonuyla uyumlu ve çukurları dolduruyor. Bu baz bir doku dolgusu ve 1 dakikada kuruyor. Yaklaşık 36 saat ciltte kalıyor.

Yok etmek için; “Fraksiyonel Ablatif Lazer” uygulanabilir. Ardından yapılacak” Sculptra enjeksiyonu” ile çukur hafifçe doldurulur. Bu işlemin etkisi 2 sene sürüyor ve bu sürede kolajeni tetikleyerek kalıcı olması sağlanıyor.

Keloidler, yara yerinde oluşan kabarık, çabuk büyüyen, kırmızı veya mor izlerdir.

Gizlemek için; yaralara özel tasarlanmış Vichy Dermablend kapatıcıyı kullanın. Cilt tonuyla uyumlu ve yoğun pigmentleri ile izleri örtüyor.

Yok etmek için; yara izinin çoğunluğunu keserek ardından “Fraksiyonel Ablatif Lazer” uygulanabilir. 10 dakikalık bu işlemde deride küçük bir yara kalsa da vücut bunu onarıyor.

fraksiyonellazer

Kontraktür olanlar cilt dokusunda mermer gibi, ağa benzeyen görünümde yanık izleridir. Mikroskin işlemi ile birkaç gün kapatılabilir. Klinikte cilt tonuna uyan, su geçirmez bir sıvı olan Mikroskin cilde uygun renkte formüle edilerek  uygulanıyor.

Yok etmek için; “Fraksiyonel Ablatif Lazer” ve steroid enjeksiyonları ile fazla kolajen üretimi azaltılabilir. Fizik tedav ile hareket açıklığı sağlanabilir. Yara bölgesinde açılan Z şeklinde bir kesi ilekas gerilimi ve yara izini yok eden Z-Plasti işlemi uygulanır. Bu tür yaraların kaybolması zordur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın