Cildinizdeki Gözenekler Takıntı Haline Geldiyse “Poreksiya” Hastasısınız…

0

Daha önce hiç duymamış olabileceğiniz bu hastalık, gerçekten de cildinizdeki iri gözenekleri takıntı haline getirdiğiniz anlamına geliyor.

İlk okuduğumda çok ilginç gelen şu; L’oreal’in yaptırdığı bir araştırmaya göre kadınların %56’sı gözeneklerinden sadece bir yıl bile olsa kurtulmak için tatlı yemeyi, içki içmeyi ve sosyal medyadan uzak kalmayı kabul ediyor.

Bu kadar gelişmiş kozmetik dünyasında ne yazık ki gözeneklerden kalıcı olarak kurtulmayı sağlayan bir tedavi bulunmuyor. Gözenekler, büyüyüp küçülmesini sağlayacak kaslara sahip değil. Kapanıp açıldığını düşündüren şey gözeneklerin açık durumdan tıkanık duruma gelmesidir.

gözenek4

Gözenekler neden oluşur ve kurtulmanın yolu var mı sorusuna gelince işte tavsiyeler;

Yüz bakımının doğru ellerde yapılması önemli, uzmanın bütün gözenekleri değil sadece tıkanmış olanları temizlemesi gerekir. Çünkü bakım gerekmediği halde temizlenenler kalıcı olarak genişleyebilir. Bu da yara izine benzer çukurlara neden olur. En iyisi cilt bakımı sürelerinin arasında peeling etkili bir temizleyici ve temizleme fırçası kullanın.

Anti-aging dünyasının yıldızı retinoid kolajen üretimini uyardığı gibi, gözenekler üzerinde de önemli etkisi var. Gözenekler kolajen tarafından desteklenmediğinde cilt gevşer ve sarkar. Bu da gözenekleri büyütür.

Retinol içerikli kremleri haftada 3 gün yatmadan önce uygulayın. Nuxe Aroma-Perfection Anti-Imperfection Care’i deneyebilirsiniz.

gözenek1

Eğer retinol cildinizi tahriş ediyorsa içeriğinde glikolik asit olan bir serum kullanılabilir.

Aknelerin baş nedeni genişleyen yağ bezlerinin küçülmemesidir. Cildinde sivilce olanlar fotodinamik –mavi ışık – tedavisinden faydalanabilir. Cildi ışığa duyarlı hale getiren bir losyon sürülüyor. 1 saat gözeneklere etki etmesi beklendikten sonra 10 dakika süre ile mavi ışık tutuluyor. Tedaviden sonra birkaç gün ciltte acı ve kırışıklık oluyor. Yaklaşık 3 ila 5 seansta tedavi tamamlanıyor.

Yüzün T bölgesi nemli ve çok terleyen bir bölgedir. Bu nedenle güneş kremleri uzun süre kalmaz ve güneşten daha çok zarar görür. Sonuçta gözenekler fazlalaşır ve kötü görünür. Shiseido Expert Sun Aging Protection Cream Plus SPF 50 iyi bir seçim olabilir.

gözenek3

Makyajla gözenekleri kapatabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Pudra ile kapatsanız da  içeriğindeki talk ve mika parçacıkları gözeneklere dolarak onları büyütür. Makyaj yapmadan önce altına süreceğiniz makyaj bazı ile gözenekleri koruyabilirsiniz. Gratis mağazalarında bulacağınız Time Balm Face Primer Base Visage’ı öneriyoruz.

Sevindirici haber ise gözeneklerin tedavisinde yeni yöntemlerin geliştiriliyor olması. Yüz kaslarını geçici olarak donduran botoks yöntemi, yağ bezlerinin etkinliğini yavaşlatıyor. Ayrıca yüze uygulanan östrojenin yağ üretimini azaltarak gözenekleri küçülttüğü bulunmuş. Üstelik cildin kalınlaşmasını ve yüzdeki çizgileri de azaltıyor.

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın