Cildiniz İçin İyi Olan Ürün Kombinasyonunu Bulun

0

 

Cildinize yatırım yapmak istiyorsanız öncelikle doğru ürünleri bulmanız gerekiyor. Cilt bakım ürünlerinde beraber kullanılan etken maddelerin uyumuna dikkat ederek hem işinizi kolaylaştırabilir hem de tasarruf edebilirsiniz.

Farklı içeriklerin beraber kullanıldığı bazı ürünler ise, etkisini azaltıp cildinizi tahriş de edebilir. Birbiriyle uyumlu olan ve diğerinin etkisini artıran bu ikililere yakından bakalım.

Retinol ve Peptitler etkili anti-aging etkisi yaratır. Cildinizde kırışıklıklar varsa yumuşatmak için retinollü ürün kullanıyorsanız etkisini artırmak için peptitlerle destekleyin. Peptidler de retinol gibi kolajen üretimini artırır ve ciltte tahriş yapmaz. Gece kullanın ve üzerine nemlendirici  uygulayın.

cilt33

Akneyle savaşanlar ve Antienflamatuvar içeren ürünler; salisilik asit ve benzoil peroksittir. Cildi kurutan ve sivilcelerle savaşan bu maddeler kırmızılık ve soyulmaya da neden olur. Üzüm ve yeşil çaydan elde edilen polifenoller de akne tedavisinin neden olduğu bu etkileri azaltıyor. Sabah ve akşamları kullanmalısınız.

Güneş koruması ve Antioksidanlar cildinizi güneşin zararlı etklilerinden korur, artık bunu ezberledik. Antioksidanlar, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarının neden olduğu serbest radikalleri bloke eder. Güneş koruyucunun etkisini güçlendirir. Üzüm çekirdeğindeki polifenoller, yeşil çay ve C vitamini güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Sabahları makyajdan önce kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Hyalüronik Asit ve Retinol beraber kullanıldığında cildinizi genç gösterir. HA nemi cilde çekip orada kalmasını sağladığından retinolün kurutma etkisini azaltır. Gece yüzünüzü temizledikten sonra sürmek daha doğru, gündüz kullanmak UV ışınları ve ısı nedeniyle ciltte tahriş yapabilir.

cilt30

Salisilik Asit (Beta Hidroksi Asit) ve Glikolik Asit  (Alfa Hidroksi Asit)  hem akne hem de kırışıklık sorunu olan ciltlerde faydalı oluyor. Salisilik asit ciltteki ölü hücreleri temizler, yağda çözünerek gözenekleri temizlemeye yardım eder. Glikolik asit derine inerek kolajen üretimini artırarak ince çizgilerle savaşır. Ayrı ayrı da, bir arada da kullanılabilir. Gece yüzünüzü temizledikten sonra kullanmalısınız.

Güneş Koruması ve Hiperpigmentasyon Savaşcısı olan kremler, cildinizdeki lekelere iyi gelip aynı zamanda zararlı ışınlardan koruyor. Ekstra koruma ve SPF sağlayan antioksidan içerikli kremlerle, lekelerin rengini açan C vitaminli kremlerden faydalanın. Sabahları cildinize sürmelisiniz.

Alfa Hidroksi Asitleri (AHA ) üç  tür ürünle beraber kullanmayın. Retinol, güneş koruyucusu ve C vitaminli ürünlerle kullanılırsa kızarıklık ve tahriş edici etkisi var.

 

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın