Cildiniz Değerli Bir Hazinedir, Yaşlanmanın Etkilerinden Korumaya Çalışın

0

Ciltteki yaşlanmanın yaklaşık %80’ine ultraviyole ışınları sebep oluyor. Güneş ışınlarından yaz kış korunmak, düzenli su içmek, spor ve antioksidan açısından zengin gıdalarla beslenmek cilt bakımında olmazsa olmazlardan…
Yaş aldıkça cildin üst tabakasının dökülmesi azalıyor ve cilt donuklaşıyor, ortaya kaba bir görüntü çıkıyor. Bu nedenle cildinizin tipine uygun temizleme ürünü kullanmalısınız; kuru ciltlere krem formunda, yağlı ciltlere jel formu uygun olur. İleri yaşlarda cilt hassasiyeti yoksa soyucu özelliği olan hidroksi asit veya retinoid içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

cilt30

30’lu yaşlarda ince çizgiler ve göz çevresinde kazayağı kırışıklıkları ortaya çıkar, 40’lı yaşlarda çizgiler derinleşir, 50’li yaşlarda formunu ve elastikiyetini kaybederek sarkar. 60’lı yaşlarda lekelenmeler görülür, kılcal damarlar belirginleşir.
Sigaranın da kolajen ve elastinin yapısını bozduğu için cildin erken yaşlanmasında önemli rolü var.

Cilt bakımında yapılan, aslında bildiğiniz ama belki önemsemediğiniz önemli yanlışlar var.
• Cildinize her gün birden çok kez peeling yapmak zarar verir. Banyoda kese yaptınız, içinde kimyasal dökücü olan alfa hidroksi asit içeren losyon kullandınız, gece de retinoid gibi dökücüler içeren krem sürdünüz. Cildinizi üç kez soymuş oluyorsunuz, koruyucu lipid yağ bariyeri yok oluyor ve cildin doğal yapısı bozuluyor. Yapmanız gereken; hem peeling hem kese hem de retinoid içeren kremleri aynı gün kullanmamak. Yüzde fazla ovalama gerektirmeyen, ölü hücreleri atacak alfa hidroksi asitli bir temizleyici kullanın. Ölü hücreleri dökecek gece veya gündüz nemlendiricisi kullanın. Haftada bir kez sakinleştirici jojoba özlü bir temizleyici ile cildinizi rahatlatın.

cilt31

• Tatile çıkmadan önce hoş bir bronzluk için solaryuma giren çok, ben de dahilim bu gruba. Düzenli olarak solaryuma girenlerde melanoma yakalanma riski % 55 daha fazla, 20-29 yaş arasındaki kadınlarda bu oran % 158’e yükseliyor. Yeni bronzlaştırıcı kremleri kullanmak sizi cilt kanserinden uzaklaştırır.
• Sigara içmediğiniz halde çevrenizde içenlerden fazlasıyla etkileniyorsunuz. Mecbur kalırsanız, eve döner dönmez duşa girerek sigaranın kalıntılarından kurtulun. Ardından C ve E vitamini içeren antioksidan özellikli bir krem sürün.

sigara9

• Bacaklarınızı traş ederken vücut şampuanı ya da sabun kullanıyorsanız cildinizin tahriş olmasına yol açarsınız. Kadınlara özel traş kremi kullanın, böylece cildiniz nemlenir. Ayrıca içlerinde pullanma ve yaralara karşı koruyan bitkisel özler içerdiğinden nem dengesini bozmaz. Çok mecbur kalırsanız saç kremi kullanın, normal sabundan daha çok nem dengesini korur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın