Çikolatalı Kaçamaklar…

0

Küçük tadımlıklar, basit ama şık ikramlıklar, mutlu eden atıştırmalıklar için büyük aşçı olmaya inanın gerek yok. Size lazım olan sadece bir parça çikolata. Bir parça çikolata ile ne yapılabilir?
Öncelikle parça çikolatayı ( bitter, beyaz veya klasik tercihinize göre) küçük çelik bir kaba oyup benmari usulü eritin. Daha sonra ;
1.Evinizde sade çubuk kraker varsa bunları çikolataya batırıp, daha sonra bir bardak içine alıp buzdolabında dondurun.
2.Yine mutfağınızda bulunan meyveleri kullanabilirsiniz. Kivi veya elmayı temizleyip istediğiniz şekilde dilimleyin. Daha sonra kürdan, küçük şiş veya küçük çubukları dilimlere geçirin. Dilimlerin sadece bir yüzünü ve yanlarını çikolataya batırın. Sonra servis yapana kadar buzdolabında bekletin. Çilekleri de yine çikolataya batırarak güzel bir servis tabağında servis yapılana dek buzdolabında bekletin. Çileklerin yapraklarını sakın koparmayın. İşte size muhteşem bir tat ve görüntü…
3.Herkesin çok sevdiği cipsler de işe yarar. Sade cipsleri alın ve sadece yarıya kadar çikolataya batırın ve 10 dakika buzdolabında bekletin. Bunu maç izleyen ev halkına ikram edin ve alkışa hazır olun.
4.Sabah tükettiğiniz mısır gevreklerinden veya fıstık, fındık, kaju gibi kuru yemişleri çikolata kabının içine atın ve şöyle bir karıştırın. Daha sonra tepsi veya geniş b servis tabağı içine yağlı kağıt serin. Çikolata kabından bir yemek kaşığı yardımı ile parçalar alıp yağlı kağıdın üzerine bırakın. Buzdolabında servis yapılana kadar bekletin, ve servisten 5 dk. önce mutlaka çıkarın.
5.Tüketilmesi tavsiye edilen cevizlerin de yine bir kısmını çikolataya batırarak biraz buzdolabında beklettikten sonra ikram edebilir veya siz tüketebilirsiniz.Dikkat edin alışkanlık yapmasın.
6.Acil durumlar için mutfağın olmazsa olmazı küçük kekler veya bisküviler mutlaka vardır. Bu kek ve bisküvileri de yine çikolataya batırıp buzdolabında beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

İsterseniz yaptığınız çeşitlerin üzerine küçücük taze veya kuru meyve parçacıkları, portakal kabuğu rendesi, renkli granüller, hindistan cevizi, tarçın da ekleyebilirsiniz.
Böylece daha da güzel bir görüntü ve tat yaratacaksınız. Üstelik de ölçüler, tadı güzel oldu olmadı veya pişti pişmedi derdi olmadan….

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın