Cenazenin Gömdürülmediği Gece…

0

Dün gece erken saatte yattıysanız, Porto-Beşiktaş maçını izlemeye daldıysanız ya da bir filme, kitaba hatta dost sohbetine takıldıysanız haberiniz olmamıştır.  Bugünkü Hürriyet gazetesinin internet sayfasından okuyalım…

” Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un Ankara’da vefat eden annesi Hatun Tuğluk’un cenazesi bir grubun müdahale etmesi sonucu gömülemedi.

Önceki akşam hayatını kaybeden Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk için dün ilk olarak Batıkent’te bir cemevinde tören yapıldı. Törene, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve bazı HDP’li milletvekilleri ile yakınları katıldı. Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aysel Tuğluk da özel izinle jandarma eşliğinde cenazeye katıldı. Cemevindeki törenin ardından cenaze defnedilmek üzere Gölbaşı İncek mezarlığına getirildi.

YÜZLERCE KİŞİ GELDİ

Burada cenazenin defin işlemleri sürerken dışarıdan gelen 9-10 kişilik bir grup cenazenin gömülmesini istemedi. Grubun tepkisinin ardından törene gelenler defin işlemine devam ederken, grubun haber vermesi üzerine araba, kamyon ve traktörlerle yüzlerce kişi mezarlığa geldi. Grup daha sonra cenaze törenine katılanlara saldırmak istedi. Grubun saldırısı sonrası polis ekipleri araya girerek olayların büyümesini engelledi. Grubun saldırısı sonucu törene gelenler de mezarlıkta mahsur kaldı. Grup da bu sırada, “Buradan çıkamazsınız, buraya terörist cenazesi gömdürmeyiz. Burası Ermeni mezarlığı değil” sloganları attı ve küfürler etmeye devam etti.

Müdahalenin uzun süre devam etmesi üzerine de toprak açılarak cenaze mezardan çıkarıldı. Cenaze aracına konulan Tuğluk’un cenazesi mezarlıktan çıkarıldı. Cenaze aracı jandarma eşliğinde Tulumtaş Köyü yakınlarına getirildi.

BAKAN SOYLU DEVREYE GİRDİ

Yaşanan olayın ardından Parti Sözcüsü Osman Baydemir, İçişleri Bakanlığı ile temasa geçti. Baydemir ve Tuğluk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

Soylu, cenazenin gömülebileceğini, önlemlerin alındığını Baydemir ve Tuğluk’a iletti. Ancak aile kabul etmedi ve cenaze Cemevine götürüldü.”

Sonrasında güvenlik güçleri devreye girdi.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da  mezarlığa geldi. Gece geç saatlerde Ankara Valiliği olaya karışan şahıslarla ilgili adli işlem yapılacağını açıkladı. Kısa süre önce de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Olayı kınıyorum, yapanları lanetliyorum. Yaşanan olay çok çirkin.”şeklinde bir açıklama yaptı.

İşte dün gece bunlar yaşandı. Her birimizin üzerinde düşünmesi gerekten bir olay. Cenazeye, ölüye karşı yapılan bu saygısızlığa duyarsız kalmak mümkün mü?

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın