Çalışan Kadının İşyerinde Taciz Derdi Bitmez mi?

0

Ne yazık ki sözlü veya fiziksel taciz her yerde var. Çalışan kadının da tacizle imtihanı bitmiyor. Güç eşitsizliğinin olduğu durumlarda yöneticisinin tacizine uğramak kadının kaderi midir?

Çalışmaya mecbur bir çok kadın bu durumu görmezden geliyor. İşini kaybetme korkusu sorun olsa da, taciz devam ederse istifa yolunu seçiyor. Bir daha sektörde iş bulamama korkusu ise bu durumu rapor etmelerini engelliyor.

Bu durumu yaşayan kadınlarda kaygı bozukluğu ve depresyon görülmesi çok normal, bunu kabul etmekte zorlanıyor. Çaresizlik, umutsuzluk, öfke, uyku bozukluğu, utanç ve suçluluk gibi duygusal iniş çıkışlar karşı cinsle olan ilişkilerini de doğal olarak etkiliyor.

taciz

Türkiye’de 2008 yılında 5.038 taciz davası açılmışken, bu sayı 2009’da 19.054, 2010’da 21.932, 2011’de yükselerek 24.663, 2012’de 14.489 ve 2013’te 15.394’e düşüyor.

İnsanlar bilinçlendikçe dava sayısı artıyor ama bunlar buzdağının görünen kısmı sadece.

Cinsel tacizin illa fiziksel olması gerekmez. Kadın istemediği halde yapılan cinsel içerikli şakalar, çalışanın dış görünüşüne, özel hayatına dair yapılan imalar, cinsiyete yönelik hakaretler, uygunsuz videolar ve görüntüler gönderilmesi, ıslık çalmak, jest ve mimiklerin uygunsuz olması, davetkar mailler göndermek de tacizin şekilleridir.

taciz2

Bu tür tacizle karşılaşan kadınlar neler yapabilir;

Öncelikle bu olayı ve duygularını kendi yakın çevresinde güvendiği kişilerle paylaşmalı ki korku ve kaygısını anlatabilsin. Tacizin psikolojik etkileri ilerideki hayatını olumsuz etkiler, psikolojik destek alması gerekiyor.

Kadın cinsel tacizi yapan kişiye net olarak bunun farkında olduğunu doğrudan söylemeli. Kendisinden yüksek mevkide de olsa, dur demesini bilmeli ve mümkünse bunu başkalaının da duymasını sağlaması doğru olur.

Yaşadıklarını kayıt altında tutmalı, çünkü kanıt önemli. Nerede ne oldu, zamanı, mesaj ya da tanık var mı?

Yöneticisiyle bu durumu paylaşmalı. Kimse giyim tarzı veya davranışı nedeniyle tacize uğradığı için kendisini suçlamamalıdır. Bunu haketmiyor çünkü….

taciz5

Taciz davalarının hukuki boyutu nasıl işliyor?

Cinsel taciz davaları eşitlik kapsamında ele alınmalı, çünkü kadınlara yönelik bir tür ayrımcılık yapılıyor. Bu durumda İş Kanunu’nun 5nci maddesinde öngörülen 4 aylık ücret tutarındaki tazminat söz konusu oluyor. Tacize uğrayan kadın için bir tür güvencedir.

Kadınlar tanık bulamayacağını ve ispatlayamayacağını düşünerek haklarını aramaktan vazgeçebiliyor. Tanık yoksa detaylı anlatım yeterlidir. Yargıtay, son yıllarda tacize uğrayan kadınlar lehine bir içtihat geliştirdi. Buna göre “Bir kadının nedensiz yere tacize uğradığını ileri sürmeyeceğini belirten Yargıtay, tanık olmasa bile kadının detaylı anlatımını tacizin varlığı için” yeterli görüyor.

taciz6

4857 sayılı İş Kanunu’nun 24. Maddesi 2. Fıkrası; tacize uğrayan çalışana sözleşmeyi haklı nedenle feshetme hakkı veriyor. Çalışanın 1 yıldan fazla kıdemi varsa kıdem tazminatını alması mümkün, ihbar tazminatı alamıyor.

İş Kanunu’nun 25. Maddesine göre işverenin, cinsel tacizde bulunan kişiyi işten haklı nedenler tazminat ödemeden çıkarması da mümkün.

2012 yılında yürürlüğe giren Borçlar Kanunu’nun 417. Maddesinde cinsel tacize karşı, işverenin koruma yükümlülüğü altında olduğu açıkça düzenlenmiştir. İşveren, çalışanını korumadığı için tazminata mahkum oluyor.

Kimse tacizi hak etmiyor, örtbas etmek yerine haklarınızı bilerek karşılaştığınız durumlarda kullanmaktan kaçınmayın.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın