Büyük Çocuklar Daha Zeki midir?

0

Çok çocuklu ailelerde kardeşler arasındaki farklılıklar hep tartışma konusu olmuştur. Anne babaların hangi çocuğu ayrıcalıklı davrandığı, çocukların kime benzediği ya da küçüklerin mi yoksa büyük olanın mı daha zeki olduğu gibi.

Büyük çocuklar aileye ilk katılan olmanın tüm ayrıcalıklarını yaşarlar. Evin prensi ya da prensesi gibi davranılır. Neredeyse dünya onun etrafında döner. Yeni kardeş doğduğunda da bebekten ise onun duygularına önem verilir. Kıskanmasın, kendini dışlanmış hissetmesin diye. Zaman geçtikçe küçük kardeşler bu dengeyi kendi lehlerine çevirmeye çalışırlar. Ancak eşitlik daha doğum sırasında bozulmuştur.

shutterstock_110894120

Bir çok araştırma ilk çocukların diğerlerine göre daha ayrıcalıklı gelişim gösterdiğini ortaya koyuyor.

Büyük çocukların kardeşlerine göre daha zeki olma ihtimali yüksek. Ancak bilim insanları bunun genetik özelliklerden değil çevresel faktörlerden kaynakladığı görüşünde. Ebeveynlerin ilk çocuğun gelişimi için harcadığı zamanı aile genişleyince diğer çocuklara veremediği düşünülüyor. Büyük çocukların edindiği bilgileri kardeşlerine aktarırken de kendi gelişimini bir adım ileriye taşıdığı bilinen bir gerçek.

“Sen büyüksün, kardeşlerine örnek olmalısın!” Bu sözleri duymamış büyük çocuk var mıdır? Daha oyun çağından itibaren ebeveynler büyük çocuklara bu sorumluluğu yükler. Sonuç olarak büyük çocukların tüm yaşamları boyunca, küçük kardeşlere göre daha sorumluluk sahibi bireyler olduğu gözlenir.

Büyük çocuklar kurallara en çok riayet edenlermiş. Çok çocuklu ailelerde ortanca çocuklar ise daha isyankar davranışlar sergiliyormuş. Büyük çocuklar için belirleyici sıfatlar “sorumluluk sahibi, rekabetçi ve muhafazakar” olarak sıralanırken, küçük çocuklara “dayanışma ruhuna sahip, neşeli ve isyankar” terimleri daha iyi tanımlıyor.

buyuk çocuklar daha sorumluluk sahibi

Büyük çocuklar okulda da profesyonel hayatta da küçük kardeşlere göre daha başarılı oluyorlar. Bunun altındaki nedenin de ilk çocuklarda başarı motivasyonunun yüksek olması ve ebeveynleri mutlu etme çabası olduğu savunuluyor. Yine kardeşlere örnek olma zorunluluğu da var .

2015 yılında Avustralya’da yapılan bir araştırmada büyük çocukların küçük kardeşlere göre nispeten daha dürüst, uzlaşmacı ve daha az nevrotik oldukları saptanmış. Bu özellikler de uzun vadede büyük çocukları daha başarılı yapıyormuş.

Bilim, büyük çocukların daha ayrıcalıklı ve başarılı olduğu konusunda sonuçlara varırken küçüklerin daha neşeli ve renkli kişilikler olduğunu yadsımıyor. Anlaşılan dünyaya gelme sırası da diğer faktörlerin yanında kişiliğin gelişiminde önemli rol oynuyor.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın