Bulgur Pilavını Farklı Sebzeler İle Denemelisiniz

0
Bulgur pilavı hem çok sağlıklıdır hem de farklı sebzeler ile istediğiniz  zenginleştirebilirsiniz. Bu kez sizlere ozlemdenlezzetler.blogspot.com ‘dan 2 farklı bulgur pilavı tarifi paylaşıyoruz.
Bunlardan birisi kuru domates ve köz patlıcan ile, diğeri ise ıspanak ve kuru nane ile yapılıyor. Bu iki tarifi de kesinlikle denemelisiniz
Kuru Domatesli, Köz Patlıcanlı Bulgur Pilavı
1 adet kuru soğan

7-8 adet kuru domates

1 adet köz patlıcan (konserve kullanılıyor ise 3-4 kaşık)

1 su bardağı bulgur

1 adet hazır bulyon

2 su bardağı su

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Öncelikle kuru soğanlar yemeklik olarak doğranır ve zeytinyağı ile rengi dönene kadar kavrulur. İçerisine kuru domates ve bulgur eklenerek kısa bir süre daha kavrulur.

Kaynar su ve bulyon ilave edilerek pilav pişirmeye bırakılır. Suyu yarı yarıya azaldığında köz patlıcan eklenir. Tamamen piştikten sonra demlenmeye bırakılır ve servis edilir.

 

Ispanaklı Bulgur Pilavı

1 adet kuru soğan

1 su bardağı bulgur

250 gr ayıklanmış yıkanmış ıspanak sapları

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı kuru nane

Soğanlar piyazlık olarak doğranır ve zeytinyağı ile kavrulur. Daha sonra bulgur  eklenir kısa bir süre daha kavrulur. Ispanak eklenir, 2 su bardağı su ilave edilerek kısık ateşe pişirilir.

Pişen pilavın altı kapatıldıktan sonra 1 yemek kaşığı tereyağı eritilir ve 1 yemek kaşığı kuru nane eklenir. Hazırlanan bu yağlı karışım pilava eklenir ve demlenmeye bırakılır. 

Afiyet olsun…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın