Bugün 1 Nisan…

0

Yıllarca 31 Mart akşamı ertesi gün yapılacak şakaların planlarıyla uğraşırdık. Planı uygulamaya koyup kandırdığımız kişinin gözlerinde şaşkınlığı gördüğümüzde de “ Nisan 1!” diye haykırırdık. Şimdilerde kaç kişi 1 Nisan telaşı yaşıyor bilemiyorum.
Türkiye’de Nisan 1 son üç gündür yaşanıyor. Her anlamda gerçeküstü olayların yaşandığı bir seçim sürecinin ardından Pazar günü oy kullandıktan sonra ülkenin fabrika ayarlarına döneceğini sanmıştım. Oylar sayılacak, kaybeden kazanan belli olacak ve herkes işinin başına dönecekti.
Öyle olmadı. Seçim sonuçlarının ekranlara yansımasıyla şakanın yeni bir aşamasına geçildi. Her kanal farklı sonuçları yayınlıyordu. Siyasetçiler birbiri ardına kameralar karşısına geçip “Biz kazandık!” diye haykırdı.
Sandık başkanları, gözlemciler sabaha kadar oylarının seçim kurulunda değerlendirmeye alınması için uğraştı. Bu resimler ne yazık ki 2014 Türkiye’sinden…
sandık görevlileri

İşin kötüsü sonuçlar konusunda henüz sağlıklı bir veri yok. Başkentte binlerce insan sandık tutanaklarını yeniden elden geçiriyor.
chp

Üstelik bu hummalı çalışmada erişimi “ yasak” olan Twitter üzerinden iletişim kuruluyor. Kayıp tutanaklar, ihtiyaç listeleri ve cesaretlendirme çabaları sosyal medya üzerinden gerçekleştiriliyor.
Bu çabalar 1 Nisan sonrasında da devam edeceğe benzer. Şaşırdığım bir diğer nokta ise üzülenlerin sesinin, seçimin “galiplerinden” daha çok çıkıyor olması.

oy1
Televizyon ekranları da ayrı bir âlem. Kelli felli uzmanlar, yazarlar ve İsviçreli bilim adamları “seçmen ne mesaj verdi?” sorunsalını çözmeye çalışıyor. Kimi Türkiye’nin parlak geleceğinin resmini çiziyor, kimi “bu daha başlangıç iki sandık daha var.” kehanetinde bulunuyor. Henüz yerel seçimlerin, uluslararası politika, küresel ısınma ve petrol fiyatları üzerindeki etkisini yorumlamaya geçilmedi. Yani “büyük resmi” anlatmaları ve anlamamız için daha zaman var.

sabunlu saka
Hiç olmazsa bugün kendinize, sevdiklerinize bir iyilikte bulunun ve 1 Nisan şakası yapın… Gülümsemek, kahkaha atmak ne suç ne de günah. Aman diyeyim, eşek şakalarından uzak durun. Hedef sadece azıcık eğlenmek… Belki çook güleriz. Kim bilir? Yavaş yavaş…

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın