Bu Yaz Sebze Yetiştirmeye Var mısınız?

0

Kendi salatalarınızı ve sebzelerinizi yetiştirmek istemez misiniz ? Sabahları kahvaltıya oturmadan önce tazecik dallarından kopardığınız domates ve biberleri yemenin tadı bir başka oluyor.

Bunun için nereden başlayacağınızı bilmenize yardımcı olalım istedik.

Bazı sebzeler kuru ortamı, bazıları yağmuru bazıları da sıcağı sever. Yaşadığınız şehrin havasını düşünerek yetiştireceğiniz sebzeleri seçin.

Domates ve roka; sıcak, nemli havayı sever. Şimdiden ekerseniz domatesleriniz Temmuz ayında sofranızda olur. Roka yetiştirirken çok güneş almayan bir yer seçin.

bitki2

Brüksel lahanası ve enginar; ılık, yağışlı havayı sever. Brüksel lahanasını yaz sonunda ekin. Enginar düzenli sulama ister, sıcak havalarda daha çok su vermeyi ihmal etmeyin.

Biber, salatalık, patlıcan ve limon; nemli, çok sıcak iklimlerde yetişir. Biberler sık sulama ister, 2 ayda yetişir. Salatalık dallarını bol sulayın, ve çubuklarla destekleyin. Patlıcan da çok sulama ile 2 ay boyunca size sebze verir. Limon ağacınızı balkonunuzda yetiştirebilirsiniz, o da bol sulama ister.

bitki4

  • Öncelikle yetiştirmek istediğiniz sebzeye uygun bir saksı seçin. Kökü yayılacak bir sebze ise geniş bir saksı, diğerleri için fazla suyunun akabileceği bir saksı yeterli olur. Toprak saksı iyi bir seçim olur, çünkü bu saksılar hava aldığı için bitkilere iyi geliyor.
  • Saksıları seçtikten sonra birkaç paket toprak satın alın.
  • Hızlı çimlendirmek için; tohumları birkaç kat olarak katladığınız peçetenin üzerine aralıklı şekilde dağıtın ve katlayın. Peçeteyi 30-40 derecede ılık su ile ıslatın. Bu peçeteyi bir kabın içerisine koyarak bir gün bekletin. Arada bir havalandırarak tekrar fıskiye ile ıslatın. Tohumlarınız şişip çimlenmiş olacak.
  • Saksınızın altına bir kap koyun ki siz suladıkça akan su bu kapta kalsın. Toprağı içine doldurun, tohumu veya fidenin kökünü içine yerleştirin. Üzerine hafifçe bastırın.
  • Evinizin en çok güneş alan köşesine saksıyı koyun. Sık sık sulayın, böylece kökler toprağa yerleşecek. Alt kapta biriken suyu, köklerin çürümemesi için dökün.

bitki

Sebzelerinizi yetiştirirken bazı ürünleri özellikle almanız gerekebilir;

Turkuvaz Best Organic Yarasa Gübresi; fosfor, kalsiyum,azot,potasyum,magnezyum ve demir mineralleri açısından zengin, ürünlerinizin daha bol yetişmesine yardımcı oluyor.

Organic Parker Neem Tonik; toksik madde içermeyen bitki bazlı bir yağ. Hem sebzelere zarar vermiyor hem de böceklerden koruyor.

 

 

 

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın