Bu Tohumlar Sağlık Veriyor…

0

Besin değerleri yüksek, sağlıklı yağlar içeren ve yüksek lif oranına sahip tohumları biliyorsunuz. Çoğunu denemiş olabilirsiniz. Eğer hala denemedikleriniz varsa önce faydalarına bir göz atın, sonra mutfağınızda yer açın.

Keten Tohumu en çok kullanılanlardan, özellikle öğütülmüş olması faydasını artırıyor. “Lignan” adlı antioksidan içeriği en yüksek tohum, faydası ise bazı kanser türlerine yakalanma riskini düşürdüğü bulunmuş. Ayrıca yüksek kan basıncını dengeliyor.

Ekmek yaparken malzemelerden bir adet yumurtayı çıkarıp yerine, 3 çorba kaşığı suya 1 çorba kaşığı keten tohumu ekleyebilirsiniz. Beş dakika bekletip hamura ilave edin.

tohum7

Kabak Çekirdeği kemik sağlığını destekleyen manganez içerir. Kan şekerini dengeleyen bileşenler içerdiği gibi, protein kaynağı olarak kasları güçlendiriyor.

Kabak çekirdeğini galeta unu ile karıştırıp, bu karışıma tofu peyniri veya tavuk dilimlerini bulayarak deneyin.

tohum8

Haşhaş tohumları bağışıklığı kuvvetlendiren çinko içerir. İki çorba kaşığı haşhaş, günlük kalsiyum ihtiyacının %25’ini karşılıyor. Karbonhidrat kaynağı olduğu için insan vücuduna gereken enerjinin elde edilmesini sağlar.

Salatalarınıza ve keklerinize ekleyerek tüketebilirsiniz.

haşhaş

Kenevir diğer adıyla kendir, kolay çiğnenen yumuşak tatlı bir tohumdur. Bir bardak sütün içerdiği kalsiyum ile iki çorba kaşığı kenevir aynı proteini içerir. Özel bir omega-6 yağ asiti olan gama linoleik asit (GLA) içerir. GLA asidi, enflamasyon karşıtı hormonların üretiminde yapı taşı görevindedir.

Parmesan, zeytinyağı ve fesleğen ile karıştırıp pesto sos hazırlayabilirsiniz.

kenevir1

Chia tohumu  yeni süper besinlerden, bir çok faydası var. Vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyumun %18’ini karşılar. A vitamini,fosfor,kalsiyum ve çinko içeriği ile diş ve ağız sağlığına iyi gelir.

Kan basıncını düzenleyen ve kötü kolestrolü düşüren Omega 3 yağ asidi içerir, hem de somondan daha yüksek orandadır.

Yüksek lif oranı sayesinde kan şekerini düzenleyici, bağırsakları çalıştırıcı ve midede şiştiğinden tokluk verici özelliği vardır.

Erken cilt yaşlanmasını engeller ve cilt onarımına yardımcı olur.

Rahim ağzı ve meme kanser hücrelerinin büyümesini içeriğindeki alfa linolik asit sayesinde önler.

chia

4 çorba kaşığı az yağlı yoğurt, küp şeklinde kesilmiş yarım ananas,10 adet çilek ve 1 avuç frambuazı karıştırın. Üzerine 1 tatlı kaşığı chia tohumunu serperek tüketin.

Tohumların tazeliğini korumak için ağzı kapalı bir kavanozda buzdolabında saklayın. İçerdikleri sağlıklı yağlar zaman içinde ısı nedeniyle acılaşarak etkisini yitirebilir.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın