Bu Beş Vitamin Vücudunuz İçin Şart…

0

Vitamin ve mineraller, bir yandan vücudun ihtiyacını karşılarken, diğer yandan da hastalıklara karşı direnç sağlıyor.  Vitaminlerin bazılarının öncü maddeleri vücutta bulunuyor, vücut bunları aktif vitamine dönüştürülerek kullanılıyor, bazılarını ise sentezliyor.

Metabolizma için, doğal olarak vücutta üretilen vitaminler yetersiz kaldığından dışarıdan destek gerekiyor. Vücudun vitamin gereksinimi yaşa, cinsiyete ve hamilelik gibi etkenlere göre değişse de bazı temel vitaminlerin eksikliğinde hastalıkların görülme oranında artış oluyor.

vitaminler

A vitamini eksikliğinde vücutta geri dönüşü olmayan sağlık sorunları olabiliyor. Karaciğerde depolanan A vitamini yetersiz alınırsa önce karaciğerdeki depolar azalıyor, ardından kanda miktarı düşüyor. Gözün parlaklığını yitirerek aşırı kuruması, gözyaşının yetersiz salgılanması, gece körlüğü gibi görme problemleri yaratıyor. Bağışıklık sisteminde etkili olduğundan halsizlik görülüyor.

Günde 5 porsiyon sebze ve meyve yiyerek A vitaminini yeterli miktarda alabilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı, sarı ve turuncu renkli sebzelerde, karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı gibi hayvansal besinlerde bolca bulunuyor.

Fazlası da zarar; ciltte pul pul dökülme, sinir sisteminde bozukluklar, karaciğerde büyüme görülebiliyor.

avitamini

B12 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan belirtiler başka hastalıklarla da karıştırılabilir. Doğrulamak için kan testi gerekli; eksikliği cildin sararması veya solması, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma, halsizlik, unutkanlık, hafıza kaybı ve dikkat dağınıklığı, beyin ve sinir sisteminde ağır hasarlara neden olabiliyor.

Et ve süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri, balık gibi hayvansal gıdalar B12 açısından en zengin besinlerdir.

b12vitamini

C vitamini eksikliğinde eklemlerde şişme, anemi, demir emiliminin azalması, diş eti kanamaları görülüyor.

En iyi C vitamini kaynakları; domates, brokoli, kırmızı ve yeşilbiber, karnabahar, patates, turunçgiller, kuşburnu, kivi, çilek, kavun, yeşil yapraklı sebzelerdir. Kış aylarında tüketeceğiniz günlük 2-3 adet meyveyi portakal, mandalina gibi turunçgillerden tercih ederek bağışıklık sisteminizi güçlendirirsiniz.

Isıya ve ışığa karşı oldukça duyarlı olan C vitamininin kaybolmaması için sebzeleri serin bir yerde saklamalısınız. Ancak besinleri da yine vitamin kayıplarına yol açabiliyor. Besinleri dondurmak ya da donma noktasına yakın ısılarda saklamak, ince doğramak, kıymak, dilimlemek C vitamini kaybını artırıyor.

cvitamini

Folik asit azaldığında kan hücrelerinin olgunlaşma süreci bozuluyor. Hamilelikte vücut % 50 daha  fazla ihtiyaç duyuyor. Eksikliğinde; anne karnındaki bebekte beyin dokusundan başlayıp, boylu boyunca omuriliği de içine alarak aşağı doğru uzanan yapıda sorun olabiliyor. Gelişme geriliği, enfeksiyon hastalıklarına karşı direnç düşüklüğü, halsizlik, aşırı huzursuzluk, de görülebiliyor.

Karaciğer, enginar, brokoli, kuşkonmaz, pancar, bamya, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagiller doğal kaynakları arasında bulunuyor.

Yüksek ısıya duyarlı olduğundan özellikle sebzeleri çok yüksek ısıda ve uzun süre pişirmemek gerekiyor.

folikasit

D vitamini eksikliği kemik dokusunu etkiliyor. D vitamini ve diyabet arasında da ilişki olduğu biliniyor. Ayrıca romatoid artrit ve MS gibi bağışıklık sistemi hastalıklarını ,meme kanseri, prostatın görülme oranını etkiliyor.

D vitamininin en iyi kaynakları; balık yağı, karaciğer, yumurta sarısı, süt, yosun ve mantardır. Fazla alınırsa kanda kalsiyum oranını  yükseltiyor. Bu artış, kemik erimesini engellemediği gibi ilerletebiliyor.
D vitamini vücutta sentezleniyor ve deride güneş ışığının etkisiyle aktifleşiyor. Ancak güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda mutlaka besin desteği gerekiyor. Güneş ışığının etkisi için vücutta herhangi bir koruyucu krem olmadan, haftada en az 2 gün 5 dakika –  yarım saat arasında yüz, kollar ve bacaklar açıkta olacak şekilde güneş ışığından faydalanmalısınız.

dvitaminininyarari

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın