Boşanma Psikolojisi Çiftleri Nasıl Etkiliyor?

0

Boşanmanın, stres skalasında ölümden sonra ikinci sırada geldiğini biliyor muydunuz?

Eskiden boşanma kelimesini duymak ve duyduğunda irkilmek ne kadar doğalsa, günümüzde o kadar normal karşılanıyor.

Çok basit değil mi “iki kişi fikren ve bedenen anlaşamıyorsa, birliktelikleri zarar görüyorsa” ayrılabilir. İlk yaşanan iki duygu “rahatlama” ve “kızgınlık”…

Boşanma psikolojisi üzerine yapılmış bir çok araştırma var. Bu dönemde ciddi travmalar yaşanabiliyor.

boşanma32

Boşanma sürecinin aşamaları var ve bu aşamalar kişilerde değişik etkiler yaratıyor;

İlki boşanma kararının eşe bildirilmesi; “Yapamıyorum, seninle olmuyor” demek yerine “Mutlu değilim, ayrılmak istiyorum” demek daha doğru bir söylem olur. “Bu süreçte her iki tarafta biriktirdiği ne varsa ortaya döküyor. Bir çeşit hesaplaşma ve suçlama süreci diyebiliriz.

Ardından kararın ailelere bildirilmesi dönemi geliyor ki burada herkes işin içine girip öğütler ve baskı yaratıyor. Ardı kesilmeyen sorulara cevap vermek ve sizi anlamalarını beklemek çok yorucu oluyor.

Bu zorlu döneme  “deli süreç” adı veriliyor. Boşanma kararını veren taraf kendisini suçlu hissederken kızgınlıklar, kavgalar artar. Karşınızdakinin canını acıtmak neredeyse haz verir hale gelir.

boşanma19

Terk edilme duygusu,yalnız kalma korkusu,yetersizlik ve kendine acıma duyguları içiçe geçer. Sonuçta iletişim zora girer.

Oysa hayatınızın bir döneminde “onu” sevdiniz. Güzel hatıralarınız ve bir zamanlar sevginiz vardı. Hiç olmazsa bunun hatırına kendinizi kontrol edebilmeyi başarmalısınız.

Sağlıklı olmayan bir beraberliği devam ettirmenin kimseye faydası yok. Doğru olduğunu düşündüğü ayrılma kararını veremeyen kişinin özsaygısı ve benlik imajı zedeleniyor. Psikomatik hastalıklar başkıyor. Hayatına devam ederek kendisini işine, çocuğuna, başka bir kişiye ya da bir uğraşa ilgisini yöneltiyor.

boşanma35

Ayrılma kararından vazgeçmek de mümkün; bu sefer de alınganlık ve tedirginlik başlıyor. İlişkinin sınırlarını tekrar belirlemek, kendini huzursuz hissetmek ve her tartışmada ayrılık korkusu yaşamak gibi duygular ortaya çıkıyor. Ayrılmak istenen eş için de durum farklı değil, ama şansı yakalayan bu taraf ilişkinin sorumluluğunda gereken özeni göstermeyebilir.

Ayrılığı kabullenme sürecinde ise ayrılmamak için ısrar etmek bir tür tepki ve cezalandırma olabilir. Öte yandan duygusal olarak bitmiş bir ilişkide ayrılığı kabullenmek doğru olur.

Mutsuz bir evlilik yerine, bu dönemde yıkıcı duyguların yerini olumlu duygulara çevirerek dostlarla ve aileyle yakın ilişkiler daima huzur verici olur.

Lütfen Paylaşın...

Yorum Yapın